Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Noclehárny mají plno. Bezdomovci musí spát i na židlích

Česko

  19:22
Teploty hluboko pod bodem mrazu komplikují život především lidem bez domova. Ti se v mrazivých dnech stahují do nocleháren. Většina zařízení, která poskytují lidem přístřeší, má ale naplněnou kapacitu. V nouzových situacích přespávají lidé i na židlích.

Jeden z plzeňských bezdomovců, který odmítl přespat v azylovém domě. foto: ČTK

"V noclehárně máme plno. Kapacitu ale nenavyšujeme," řekl serveru Lidovky.cz vedoucí Charitního domu sv. Františka v Ostravě Jiří Linhart. Aby mohli bezdomovci přenocovat v zařízení, které má v nouzových situacích kapacitu až 30 lůžek, nesmějí být opilí a nesmějí narušovat noční klid. Ráno musí zařízení opustit nejpozději do 7.30, dodal Linhart.

ČTĚTE TAKÉ:

I ve středisku Naděje v liberecké čtvrti Kateřinky nemají už žádná volná lůžka. Pomoci ale chtějí každému, kdo v noci přijde, i kdyby se měl vyspat třeba jen na židlích.

V říjnu se na Vltavu po technické prohlídce vrátila loď pro bezdomovce Hermes. Ta může ubytovat až 230 lidí bez domova. "V současné chvíli máme pěkný frmol, kapacitu jsme ale ještě úplně nenaplnili," řekl serveru vedoucí Martin Novotný. Situace se ale může změnit v nočních hodinách, kdy mají teploty klesnout až k minus deseti stupňům. Za dvacet korun se na lodi mohou bezdomovci vyspat až do 6.30. Pak musí noclehárnu opustit.

Na Praze 3 kvůli extrémně nízkým teplotám nově otevřou nouzové ubytování pro lidi bez domova. Kolik míst nabídne, zatím není jasné, řekl Jan Blažek z Domu Naděje v Praze 3 Žižkov.

V noci nejvíce mrzlo na šumavském Březníku, meteorologové tam naměřili minus 23,9 stupně. Přesto podle mluvčí jihočeské záchranné služby ale záchranáři nevyjížděli častěji než obvykle. "Situace není mimořádná," řekla mluvčí Petra Kafková serveru Lidovky.cz

Užitečné rady, jak bojovat s mrazem

Žádný alkohol, šátek přes pusu a několik vrstev oblečení

  • Pokud se někdo vydá do mrazu, šátek přes ústa by měl být ze speciálního materiálu, aby se na něm nesrážel vydechovaný vzduch.
  • Nejnáchylnější k omrznutí jsou nos, ruce a nohy.
  • Nejdůležitější je, aby si lidé chránili hlavu, protože z hlavy uniká nejvíc tepla. Nejzásadnější je to u malých dětí, u nichž tvoří hlava celou jednu třetinu těla.
  • Alkoholické nápoje sice na chvíli vnitřně zahřejí, ale jinak situaci spíše zhoršují. Alkohol totiž roztahuje cévy a krev pod kůží se pak rychleji ochlazuje.
  • Stačí, aby se člověk jednou podchladil a přicházejí velké potíže. Pokud se totiž rychle nedostane do tepla, vnitřní mechanismy si už neporadí.
  • V krajních případech se pak může stát, že ruce zbělají, což je znamení omrzliny. V tom případě je třeba ruce co nejdřív dostat pod proud studené vody a počkat, až zcitliví. Pokud nemáte k dispozici vodu, pomáhá strčit si dlaně do podpaží.

Silné mrazy si vyžádaly už tři lidské životy. V Rožnově pod Radhoštěm byla nalezena mrtvá žena, v Hradci Králové a v Plavech na Jablonecku zemřeli dva muži.

V neděli po poledni začalo hustě sněžit, meteorologové varovali před závějemi a sněhovými jazyky. Od pondělního večera na většině území ČR hrozí náledí, sdělili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by při cestách měli mít zimní výbavu, na horách i sněhové řetězy, chodci by se měli pohybovat opatrně.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.