Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Noční můra amerických bossů

Česko

Šéfové firem v USA budou muset zveřejňovat, kolikrát vyšší mají plat než jejich typický zaměstnanec

NEW YORK Šéfové velkých amerických firem jsou vylekaní novým zákonem požadujícím zveřejňování platů ředitelů firem ve srovnání s typickým zaměstnancem. Označují ho veřejně za noční můru.

Nejde jim přitom jen o to, že takové údaje mohou vyvolávat závist a tlak na snižování platů manažerů. Už teď jsou ostatně ve většině veřejných firem v USA platy nejužšího vedení snadno dostupné. Spíše je prý problémem získat údaje o platu typického zaměstnance.

Zákon začne platit pro firmy, které mají akcie na americké burze, příští rok.

Obtížné srovnání „Ve velkých společnostech s desetitisíci zaměstnanci rozsetými po celém světě to prostě není možné spočítat,“ prohlásil Richard Susko z mezinárodní právní firmy Cleary Gottlieb Steen & Hamilton, která se specializuje na poradenství velkým průmyslovým podnikům. Nejprve totiž bude potřeba zjistit platy všech zaměstnanců až po poslední uklízečku. A pak je srovnat podle velikosti. Zákon totiž vyžaduje uvádět medián mzdy, tedy plat, který dělí soubor mezd srovnaných podle velikosti na dvě poloviny. Jeho velikost pak bude srovnávána s platem ředitele celé firmy.

I pokud se podaří získat údaje, není jasné, co s nimi dál. Půjde například při srovnání platů v několika zemích o srovnání podle oficiálního kurzu měn, nebo se budou přepočítávat podle parity kupní síly, tedy podle toho, co za ně lze koupit? Dalším problémem je, že některé podniky spoléhají na takzvaný outsourcing, tedy najímají na část prací nezbytných pro chod podniku další firmy. Například najmou externí vrátné či uklízečky. V těchto firmách to pak bude vypadat, že typický plat je vyšší, než ve skutečnosti je. A konečně, problémem může být i plat šéfa podniku. V zákoně se totiž mluví o vyplácené odměně, ale není zatím jasné, zda se do ní bude počítat jen plat, nebo třeba opce, tedy předkupní právo, na akcie. Někteří bossové, například majitelé Googlu či Steve Jobs z Applu, totiž dostávali jen symbolickou hotovost ve výši jednoho dolaru, ale díky předkupním právům na akcie si ve skutečnosti přišli na miliony dolarů.

Víc škody než užitku Je tak otázka, zda se veřejnost ze zveřejňování údajů, jejichž shromažďování bude stát firmy nemalé peníze, dozví něco víc, než ví už nyní. V současnosti je například známo, že medián platu šéfů 500 největších amerických firem obchodovaných na burze a zařazených do indexu S&P 500 je 7,5 milionu dolarů. Je to téměř dvěstěkrát víc než 40 tisíc dolarů, což je průměrná mzda v USA v soukromém sektoru. „Nezpochybňujeme koncept zveřejňování informací – víme, že je to dobrá věc,“ prohlásil pro britský list Financial Times Larry Burton, šéf Business Rountable, organizace sdružující šéfy největších amerických společností. „Ale když kus dobré politiky špatně zrealizujete, můžete způsobit víc škody než užitku.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!