1. února 2010 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Norská korunní princezna učila děti uprchlíků lyžovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Norská princezna Mette-Marit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norská princezna Mette-Marit | foto: Reprofoto

OSLO Opravdová princezna jako učitelka lyžování - takovým zážitkem se nemůže pochlubit každý, děti u rodin uprchlíků žijících v Norsku však ano. Norská korunní princezna Mette-Marit reagovala kladně na výzvu jedné humanitární organizace a zavázala se naučit děti z azylového střediska Hvalstad nedaleko Osla základům sjezdového lyžování. Podle norských médií to zvládla výborně.

Mette-Marit předváděla dětem názorně plužení do zatáček přenášením váhy z jedné nohy na druhou, poté jim ukázala i několik bravurních zatáček v plné jízdě, aby věděly, co je cílem jejich učení. Od dětí i pořadatelů lyžařského dne za to sklidila velké uznání, napsala agentura NTB.

Nehledě na mrazivé teploty, jaké se v zemích původu migrantů většinou nevyskytují, byly děti z lyžařského školení skutečně nadšeny. Lyžařský výcvik pro starší děti běženců zorganizovala starostka obce Asker na předměstí Osla Lene Conradiová.

Princezna Mette-Marit, která je občanského původu, je manželkou následníka trůnu Haakona. Oběma je 36 let a jako většina Norů patří k fanouškům lyžování. Haakon ostatně kromě lyžování holduje paraglidingu, jachtingu a jezdí na kole. Na vydařených zimních olympijských hrách v norském Lillehammeru v roce 1994 zapaloval olympijský oheň.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz