Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Notebooky na delší túru

Česko

V oblasti notebooků se nyní více než o čemkoli jiném diskutuje o novém modelu od HP. Ten slibuje výdrž baterie delší než 24 hodin a první testy ukazují, že nejde jen o marketingový slib.

Výdrž baterií u mobilních zařízení je už delší dobu problematickou otázkou. Zatímco výpočetní výkon elektronických přístrojů neustále stoupá, displeje jsou větší a mnohdy i dotykové, technologie uchovávání elektrické energie zůstávají pořád stejné, a výdrž se tak logicky snižuje. Přináší to s sebou i další problémy – zařízení produkují velké množství tepla, které snižuje komfort práce a jeho chlazení si žádá další přísun energie.

Situace zašla dokonce tak daleko, že se začaly objevovat první zprávy o tom, že si neopatrní uživatelé lehce popálili při práci s přenosným počítačem části těla, které si o něj opírali.

Tohoto neutěšeného stavu využili producenti netbooků – ty jsou nejenom přenosnější, ale především mnohem lépe hospodaří s elektrickou energií. Využívají úsporné procesory, menší displeje nebo moderní typy datových úložišť. S těmito úpravami nemají mnohé modely problém dosáhnout na běžnou baterii výdrže pět až šest hodin, což je dvojnásobek toho, co vydrží běžné notebooky.

Den a noc Potom společnost Hewlett-Packard ohlásila, že její nový EliteBook nejenom splňuje armádní certifikaci a může pracovat v teplotním rozmezí –29 až 60 °C, ale také vydrží bez přísunu elektrické energie až čtyřiadvacet hodin.

Byl to reklamní trik, nebo skutečnost? Jako obvykle je pravda někde mezi. Samotný notebook vystačí pracovat už zmíněných pět až šest hodin. Abyste se dostali ke slibovanému jednomu dni, je potřeba připojit přídavnou dvanáctičlánkovou baterii. Ta ale není na druhou stranu žádným nepřenosným monstrem, jaké by se snad dalo očekávat: Váží pouhých 803 gramů a notebooku přidá na tloušťce jen něco přes tři centimetry.

Slibované výdrže se vám pak podaří dosáhnout jen při jasu sníženém na minimum a velmi střídmém zatěžování procesoru. Při běžné kancelářské práci to však není nesplnitelné.

Časy jsou navíc stejně uspokojující i při jiných činnostech – například video dokáže přehrávat notebook až šestnáct hodin nepřetržitě.

Nové technologie Za touto výdrží však nestojí pouze samotná kapacita baterií, ale i nové technologie, které pomalu pronikají do oblasti notebooků a netbooků. Jednou z energeticky nejnáročnějších komponent počítače je procesor. Zde se společnost HP rozhodla nešetřit, a tak jsou její EliteBooky osazeny procesory Intel Core 2 Duo. Ovšem i zde existuje trend spočívající ve snižování spotřeby a vyzařovaného tepla. Opravdu zajímavé bude sledovat, co nabídne nástupce populárního Atomu a jak se s úspornými mobilními procesory popere společnost AMD, která hodlá vypustit konkurenci pro Atom ještě letos.

Sázka na SSD disk Mezi další energetické žrouty patří pevný disk. Ten je proto v modelu EliteBook nahrazen osmdesátigigabitovým SSD úložištěm. Výhody jsou zjevné: nižší energetické nároky, menší produkce tepla a nulový hluk. Mezi nevýhodami však najdeme stále velmi vysokou cenu a nižší kapacitu. Dostupnost paměti o velikosti několika GB, která se hojně používá v netboocích, je už poměrně dobrá, avšak řádově větší SSD disky nejsou ještě široce přístupným zbožím. Proto se cena špičkového EliteBooku 6930p osazeného tímto druhem úložiště hravě přehoupla přes padesát tisíc korun.

Cenná energie se dá šetřit také u zobrazovací jednotky. Zobrazovací technologie stále zůstává stejná (tedy pomocí tekutých krystalů), avšak mění se způsob podsvícení – na LED diody.

Roli na výdrž může mít i používaný operační systém. I zde vychází HP nízké spotřebě vstříc a u tohoto přístroje umožňuje downgrade na Windows XP.

Zatím jen ve vyšší třídě Je zcela zjevné, že mnohá z těchto řešení okopírovali výrobci firmy HP ze světa subnotebooků, které se pro stroje běžné velikosti stávají vážnou konkurencí. Díky tomuto technologickému střetnutí se však konečně začíná vývoj posouvat správným směrem – k nižší energetické náročnosti a vyšší výdrži akumulátorů.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: