22. března 2010 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nouzové přistání ruského dopravního letounu skončilo havárií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Havárie ruského dopravního letounu Tu-204 u Moskvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havárie ruského dopravního letounu Tu-204 u Moskvy | foto: Reuters

MOSKVA Bez obětí na životech se obešla havárie ruského dopravního letounu Tu-204, který se v noci na dnešek zřítil u moskevského letiště Domodědovo. Stroj přilétal z Egypta bez cestujících, na palubě bylo jen osm členů posádky.

Po tvrdém přistání mimo dráhu se rozpadl a celá posádka musela být hospitalizována. Tři zranění jsou ve vážném stavu.

Prokuratura vzápětí zahájila trestní stíhání za porušení pravidel bezpečnosti v letecké dopravě. To je ale rutinní krok při vyšetřování leteckých nehod. Přesné příčiny zatím nebyly určeny, prý však špatné počasí přimělo posádku pokusit se o nouzové přistání, aniž požádala letiště o souhlas.

Poruchový Tu-204

Tu-204 zkonstruovala v 80. letech minulého století Tupolevova konstrukční kancelář jako následníka populárního civilního letounu Tu-154, ale pronásledovaly jej problémy hlavně s motory.

Ruská média dnes připomínají dlouhou šňůru závad a nouzových přistání při provozu Tu-204 v poslední dekádě, které však nevedly k obětem na životech.

Letoun se ztratil z radarů krátce před přistáním, současně letiště se strojem ztratilo spojení. Více by měl vyšetřovatelům prozradit záznam z "černých skříněk" letounu.

Letoun Tu-204, letící z egyptského letoviska Hurgada, při přistávání přibližně ve 2:35 (0:35 SEČ) dopadl na zem asi kilometr od přistávací dráhy. "Letadlo spadlo do lesa a rozpadlo se na kusy. Ani k požáru, ani k výbuchu na palubě nedošlo," uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace.

Vzápětí na místo dorazili hasiči a záchranáři z Domodědova. Letadlu se odlomilo jedno křídlo a trup byl poškozen na dvou místech.

Podobný případ

Po ošetření v nemocnici byli čtyři členové posádky podle televize Rossija 24 mezitím propuštěni do domácího ošetřování.

Po katastrofě úřady zakázaly další lety s cestujícími malé uljanovské společnosti Aviastar-Tu, které zřícený letoun patřil. Společnosti patří ještě jeden stroj. Samo letiště funguje normálně.

Stejný letoun Tu-204 společnosti Aviastar-Tu už v neděli, ve čtyři hodiny ráno místního času, musel na Domodědovu nouzově přistát. Při letu s 210 cestujícími na palubě do Hurgady totiž posádka zjistila kouř v kabině a rozhodla se na moskevské letiště vrátit.

V šest ráno letoun přistál. Po odstranění závady - vadného kontaktu vyhřívání oken - letoun odletěl do Egypta. Nyní se vracel bez cestujících zpět.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz