7. prosince 2008 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová strana? To teď není aktuální

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Václav Klaus při krátkém projevu na kongresu ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při krátkém projevu na kongresu ODS. | foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

PRAHA Uměl bych ideologicky kázat, poučovat. Ale nechtěl jsem, řekl novinářům prezident Václav Klaus krátce poté, co se vzdal funkce čestného předsedy strany, kterou před osmnácti lety zakládal.

Proč jste se rozhodl k odchodu ze strany, kterou jste založil a dlouhá léta symbolizoval?
Myslím, že absolutně všechno bylo řečeno v mém projevu. Extenze tohoto projevu o jedno jediné slůvko by bylo hodnocení. A já opravdu hodnotit nechci. Myslím, že to je jen a jedině na Občanské demokratické straně, na její členské základně, na jejích delegátech. Aby řekli kudy půjdou dále. Jakmile řeknu slovo navíc, tak to kárám, poučuji, a to já dělat nechci. A všimli jste si, že jsem ten projev dělal velmi promyšleně. Takto jednoduchý, takto stručný, takto minimalistický. Uměl bych samozřejmě ideologicky kázat nebo ideologicky poučovat. Ale nechtěl jsem to udělat. A myslím, že to bylo správně.

Není vám odchodu ze „své“ strany po osmnácti letech líto? Jaké vůbec máte nyní pocity?
Mé pocity vyjádřila ta poslední věta, kterou jste, předpokládám, slyšeli. (V závěru svého projevu Klaus řekl: Přeji vašemu jednání úspěch, ale domnívám se, že to vyžaduje udělat něco zásadního... Dovolte mi, abych z tohoto místa naposledy řekl: Děkuji vám za pozornost – pozn. red.)

Hodláte se nyní angažovat v zakládání nové strany? Mluví se o tom, že lidé z vašeho okolí chystají hned dvě...
To vůbec není aktuální. Prezident určitě nebude zakládat politickou stranu.

Myslíte, že má na české politické scéně místo spíše strana, která je napravo od ODS, nebo vyloženě euroskeptická se zaměřením na volby do Evropského parlamentu...
pojďme to ukončit jednou věcí. Jakýkoliv rozhovor udělám po kongresu. Dnes (v sobotu) ke svému projevu nebudu přidávat žádné slovíčko. Je to jasné?
pdk, Lidové noviny
  • 23Diskuse