Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nová záhada rožmberské hrobky

Česko

Kde jsou těla dalších Rožmberků? Výsledky archeologického průzkumu Rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě přinesly další záhadu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ani včerejší zveřejnění výsledků práce archeologů ve vyšebrodském klášteře nedalo uspokojivou odpověď na otázky spojené s hrobkou slavného českého rodu Rožmberků. Lidové noviny jako první už ve středu informovaly o tom, že speciální tým vyloučil pravdivost legendy o mumiích, sedících kolem kulatého stolu. Stejně tak se podle archeologů nepotvrdily spekulace o tom, že nacisté v podzemí kláštera, střeženého za války speciální jednotkou SS, ukryli část uloupených uměleckých předmětů, včetně Jantarové komnaty.

Nejdůležitější záhada ale paradoxně zůstává nevyřešena. Archeologové totiž sice našli místo, kde je pohřben poslední Rožmberk Petr Vok, těla ostatních příslušníků rodu ale zatím neobjevili. „S jistotou můžeme potvrdit, že jedna ze dvou nalezených cínových rakví ukrývá tělo posledního Rožmberka Petra Voka a druhá pravděpodobně tělo jeho manželky Kateřiny z Ludanic,“ řekla archeoložka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Zuzana Thomová. V dalších částech hrobky sonda zaznamenala zetlelé dřevěné rakve, šatstvo, ale žádné viditelné kosterní zbytky. Hrobka o rozměrech 5,3 krát 2,4 metru a výšce 1,5 metru je navíc příliš malá na to, aby se do ní vešly rakve všech 39 příslušníků rodu, kteří mají být v klášteře pohřbeni. Veškeré dochované písemné prameny přitom potvrzují, že s výjimkou Viléma z Rožmberka, pohřbeného v Českém Krumlově, byli všichni ostatní Rožmberkové po smrti převezeni do Vyššího Brodu. „O žádné společné hrobce se ale v hodnověrných pramenech nemluví,“ řekl LN ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Není tedy podle něj vyloučeno, že těla dalších příslušníků rodu mohou být pohřbena na jiných místech v podzemí kláštera, případně dokonce mimo něj. „Možnost, že by Rožmberkové své předky pohřbívali zpočátku jen tak do země, nikoliv do krypty, takřka vylučuji,“ řekl Pavelec. Už zakladatel rodu i vyšebrodského kláštera Vok, účastník křížových výprav, byl tak významnou postavou v celé střední Evropě, že nemohl být pohřben jako obyčejný člověk. Stejně jako Záviš z Falkenštejna, manžel královny, pohřbený ve Vyšším Brodě v roce 1290.

Kde tedy leží těla těchto významných Rožmberků? „Žádné další dutiny jsme neobjevili,“ řekl geofyzik Jiří Šindelář. Stejně tak je podle něj málo pravděpodobné, že objevená hrobka má více pater a rakve s ostatními Rožmberky leží hlouběji.

Výsledky průzkumu jednoznačně potvrdily, že Petr Vok nezemřel 6. 11. 1611, jak tvrdili doboví kronikáři, ale o den dříve. Potvrzuje to nápis na rakvi. Zda je pravdivá další legenda - o tom, že poslední Rožmberk má v sarkofágu meč a na ruce vzácný prsten s pečetidlem, se lidé už zřejmě nikdy nedozvědí. Archeologové totiž nechtějí do hrobky proniknout jinak než pomocí sondy s kamerou. Otevírat nalezené rakve rozhodně nechtějí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!