Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Noví dodavatelé energií posilují

Česko

Podíl ČEZ na trhu s elektřinou se letos snížil na 43 procent, podíl RWE klesl na 64 procent trhu s plynem

PRAHA Po letech očekávání začínají být v Česku viditelné výhody plynoucí z otevření trhu s elektřinou a plynem. Noví dodavatelé získali v letošním prvním pololetí další tři procenta trhu s elektřinou i s plynem . Tyto společnosti, které vstoupily na trh až po liberalizaci trhu s energiemi, tak kontrolují již 27 procent českého trhu s elektřinou a 18 procent trhu s plynem.

„Letos konkurence dále zesílila a přenesla se i do sektoru obyvatelstva a maloodběrů. Výsledkem je pokles cen pro odběratele a zlepšení obchodních podmínek,“ uvedl pro LN jednatel poradenské firmy ENA Vladimír Štěpán.

Nejrychleji ze známějších dodavatelů na trhu s elektřinou podle informací LN rostou společnosti Centropol Energy a Bicorn, které se soustředí na dodávky malým a středním odběratelům, a dále Slovenské elektrárne, které naopak oslovují největší zákazníky. Všechny tři společnosti v prvním pololetí meziročně navýšily prodej elektřiny víc než dvojnásobně.

Ještě rychlejší je nástup nových hráčů na trhu s plynem. United Energy Trading a Lama Investments letos prodávají třikrát více plynu než loni, téměř trojnásobný růst prodeje hlásí také Lumius a Bohemia Energy.

Richard Rezner, odborník na energetiku ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, však upozornil, že příliš rychlý růst nemusí být vždy výhodou.

Od určité velikosti totiž alternativní dodavatelé ztrácejí své výhody v podobě méně nákladného provozu, díky kterému mohou nabízet nižší ceny.

„Při růstu nad určitou hranici se mohou nabalovat administrativní náklady, což firmám může následně působit potíže,“ říká Rezner a dodává, že podle zkušeností z Británie byly právě rostoucí administrativní náklady jedním z hlavních důvodů, proč se vlastníci rozhodli svou energetickou firmu prodat.

ČEZ, E. ON a RWE ztrácejí Bývalé monopoly zatím pozice na trhu ztrácejí. ČEZ, který ještě v roce 2006 zajišťoval přes 53 procent dodávek elektrické energie koncovým zákazníkům, měl letos v prvním pololetí podíl 43 procent. Podíl skupiny RWE na dodávkách plynu ve stejném období klesl z více než 80 procent na 64 procent. Dva největší hráči si navíc od konce loňského roku začali vzájemně „lézt do zelí“. Zatím je úspěšnější ČEZ, který v prvním pololetí získal 1,7 procenta trhu s plynem. „Dodávky plynu postupně rostou, jak nabíráme nové zákazníky. Proto dodávky za první pololetí nejsou zcela relevantní,“ upozornil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Skupina RWE v prvním pololetí uchvátila 0,7 procenta trhu s elektřinou.

Na trhu s elektřinou kromě skupiny ČEZ dlouhodobě klesá také podíl druhého největšího dodavatele, kterým je E. ON Energie. Pražská energetika drží svůj podíl na trhu s elektřinou okolo 12 procent, Pražská plynárenská spolu s dceřinou firmou Pragoplyn své pozice na trhu s plynem dokonce v minulých letech upevnila. Obě pražské energetické firmy získaly řadu zákazníků mezi velkoodběrateli i mimo domovské území hlavního města.

Rostoucí konkurenci dosvědčují i statistiky OTE a Energetického regulačního úřadu. Svého dodavatele elektřiny od ledna do července vyměnili zákazníci se 120 tisíci odběrnými místy, v případě plynu došlo během prvního pololetí k 17 475 změnám dodavatele . V obou případech jde o rekord, výrazně překonávající počty změn v minulosti.

Graf

ROZDĚLENÍ TRHŮ PODLE DODAVATELŮ ENERGIÍ

Autor: