Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Novičok má první oběť, Britka po 8 dnech v kritickém stavu v Salisbury zemřela. Mayová je zděšená a šokovaná

Svět

  23:03aktualizováno  9. července 8:53
SALISBURY/PRAHA - Dawn Sturgessová, 44letá britská občanka, která osm dní bojovala v kritickém stavu o život, zemřela v neděli večer v nemocnici v Salisbury. Stala se tak první obětí nervově paralytické látky přezdívané novičoky v Británii. Sturgessová zkolabovala před týdnem v sobotu se svým partnerem Charlie Rowleyem poté, co někde přišli do styku s novičokem. Rowleyho stav je nadále kritický.

Dawn Sturgessové bylo 44 let. foto: FB Dawn Sturgessové

Britská premiérka Theresa Mayová je smrtí Sturgessové zděšená a šokovaná.

Vyšetřování případu vede protiteroristická policie a účastní se ho 100 policistů. Nyní se snaží zjistit, jak se mohla dvojice dostat do styk s nervově paralytickou látkou. Testy potvrdily, že se jí oba dotkli rukama.

„Je to šokující a tragická zpráva. Dawn po sobě zanechala rodinu, včetně tří dětí, a naše myšlenky a modlitby jsou v této mimořádně těžké době s nimi,“ řekl šéf britské protiteroristické policie Neil Basu.

08.července 2018 v 23:00, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 00:19

A statement from Salisbury District Hospital: https://t.co/c0JV3Ozxpw

„Personál naší nemocnice se snažil Dawn neúnavně zachránit. Náš personál je talentovaný, profesionální a oddaný, I pro ně je dnešek těžkým dnem. Udělali všechno, co mohli. Dál léčíme jejího partnera, který je v kritickém stavu,“ uvedla v prohlášení Christine Blanshardová, šéfka lékařského personálu nemocnice v Salisbury.

Vyšetřovatelé předpokládají, že 45letý muž a 44letá žena přišli v Amesbury do kontaktu s nervovou látkou nešťastnou náhodou. Britská média v pátek uvedla, že jde o konzumenty drog.

Britští policisté uzavřeli oblasti v Amesbury, kde se pohyboval pár zasažený...
Vojáci pracují v ochranných oblecích ve Winterslow.

Dvojice z Amesbury údajně mohla najít lahvičku nebo injekční stříkačku se zbytky jedu, který byl použit v Salisbury před čtyřmi měsíci při útoku na bývalého ruského dvojího agenta, 67letého Sergeje Skripala a jeho 33letou dceru Juliji. Oba jen těsně unikli smrti a nyní přebývají na utajovaném místě. Také oni byli v péči lékařů v salisburské okresní nemocnici.

Británie z pokusu o vraždu Skripalových viní Rusko.

Julia Skripalová má stopy po tracheotomii.

Sturgessová je podle dostupných informací druhým člověkem na světě, který na otravu novičoky zemřel. Sovětský vědec Andrej Železňakov se jím otrávil v roce 1987 kvůli poruše větrání v laboratoři. Jeho stav se zhoršoval,  jak novičok postupně leptal jeho nervovou soustavu. Zemřel v roce 1993.

vývoj kauzy novičok

4. března - V Salisbury byl v té době neznámou látkou zasažen bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu hospitalizována na jednotce intenzivní péče.

7. března - Britská policie oznámila, že proti Skripalovým byl použit nervově paralytický prostředek.

11. března - Vyšetřování odhalilo stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury.

12. března - Britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle Mayové otravu způsobila nervová látka novičok vyvinutá v bývalém Sovětském svazu. Po Moskvě požadovala vysvětlení, jak se tato látka dostala do Británie. Ruský prezident Vladimir Putin poté vyzval Londýn, aby nejprve zjistil, co se stalo, a pak teprve o tom s Ruskem hovořil.

13. března - Vil Mirzajanov, jeden z hlavních tvůrců zmíněné látky, řekl, že novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení bylo tajné.

14. března - Británie oznámila, že v reakci na případ otravy vypoví 23 ruských diplomatů. Mayová také řekla, že členové vlády ani královské rodiny nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které bude v Rusku. Do konce března se k vyhošťování ruských diplomatů přidaly další tři desítky zemí včetně Spojených států a České republiky. Celkem se do Ruska muselo vrátit přes 150 diplomatů, Rusko reagovalo zrcadlově.

16. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že útok s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně Putin. Podle Kremlu to je neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

- Ruští vyšetřovatelé zahájili vyšetřování Skripalové a vraždu Nikolaje Gluškova, bývalého přítele kritika Kremlu Borise Berezovského. Britská policie prozatím vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.

17. března - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že Česko, Slovensko, Británie, Švédsko a možná i USA od konce 90. let provádějí "intenzívní výzkum" podobných látek jako novičok. Praha, Bratislava a Stockholm tvrzení odmítly.

18. března - Putin, který drtivě zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, opět popřel podíl Ruska na otravě Skripala.

22. března - Bruselský summit EU podpořil názor Londýna, že za útokem v Salisbury je zodpovědné Rusko.

3. dubna - Šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead oznámil, že experti jako jed určili novičok, nebyli ale s to prokázat, že byl vyroben v Rusku.

4. dubna - Rusko na zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu Skripalových.

9. dubna - Julija Skripalová byla propuštěna z nemocnice.

12. dubna - OPCW stvrdila výsledky britských testů otravné látky ze Salisbury.

3. května - Český prezident Miloš Zeman uvedl, že podle vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho výroky následně uvítalo Rusko, podle něj slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. V Česku Zemanovy výroky rozpoutaly ostrou debatu, odmítla je řada politiků i institucí.

18. května - Skripal byl propuštěn z nemocnice v Salisbury.

23. května - Skripalová poprvé mluvila přímo se zástupci médií o svých zkušenostech z posledních měsíců. Agentuře Reuters řekla, že léčba po útoku nervovým jedem novičok byla bolestivá a deprimující.

30. června - V Amesbury, deset kilometrů od Salisbury, se zhroutili a byli převezeni do nemocnice pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová.

4. července - Protiteroristická policie potvrdila, že pár byl otráven novičokem. Otrávili se při manipulaci s kontaminovaným předmětem, pravděpodobně nešťastnou náhodou. Podle britských médií jde o uživatele drog.

8. července - Dawn Sturgessová zemřela v nemocnici. Rowley zůstává v kritickém stavu.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...