21. prosince 2009 14:27, aktualizováno 22. 12 9:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novinář kritizoval vládu. Někdo ho vyhodil z okna, týden byl v kómatu. Teď zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Novinařina, žurnalistika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinařina, žurnalistika (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ALMAty Kyrgyzský novinář zemřel týden poté, co ho neznámí útočníci v sousedním Kazachstánu vystrčili z okna. Jeho příznivci a opoziční aktivisté teď mluví o útoku na svobodu slova a tisku. Informuje o tom agentura Reuters.

Gennadyje Pavlyuka, kritika kyrgyzské vlády, vyhodili z okna výškové budovy v kazašské metropoli neznámí útočníci. Podle svědků měl ruce svázané za zády. "Politici ... oni se Pavlyuka báli," prohlásil kyrgyzský opoziční vůdce Omurbek Tekebajev. "Tímto útokem se snaží zastrašit nezávislé novináře, politiky, opozici a vlastně všechny, kteří mají odlišné politické názory," dodává. Pavlyuk ležel týden v nemocnici v kómatu, zemřel v úterý.

Kazašská policie už oznámila, že incident vyšetřuje. Kyrgyzská opozice obviňuje prezidenta Kurmanbeka Bakijeva z toho, že soustředí všechnu moc do svých rukou. Bakijev byl opětovně zvolen prezidentem letos v červenci. Opozice označila volby za zfalšované.

Bakijev, který byl dříve považován za relativně liberálního předáka ve srovnání s mnohem autoritativnějšími představiteli sousedních středoasijských republik, je nyní terčem tvrdé kritiky, podle které umlčuje své politické rivaly a potlačuje opozici. Bakijev přitom slíbil, že bude ctít demokracii i svobodu slova. Jeho mluvčí útok odsoudil. Je prý "špatné, když jsou žurnalisté napadáni."

Pavlyuk ve svých článcích prezidenta kritizoval a příští rok v lednu hodlal založit nové opoziční noviny. Útoky na novináře nejsou v bývalých sovětských republikách ničím neobvyklým.

mtrMiluše Trefancová