19. ledna 2008 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novináři měnili auta, vzbudili podezření

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

NAIROBI Dva Němci a jedna Nizozemka, kteří přijeli do Keni jako novináři, byli zatčeni pro podezření z terorismu. Policisté prý u nich našli snímky "životně důležitých zařízení". Podezření u policie vzbudila trojice tím, že cestou na letiště čtyřikrát vyměnila automobil.

"Teď prošetřujeme materiály, které jsme jim zabavili. Některé z nich zahrnovaly fotografie životně důležitých zařízení," řekl mluvčí policie Eric Kiraithe bez dalšího upřesnění.

Trojice byla zadržena na mezinárodním letišti Jomo Kenyatta v keňském hlavním městě.  Jeden z Němců, Andrej Hermlin, je ve své zemi známý jako "král swingu" a je synem známého východoněmeckého spisovatele Stephana Hermlina. Jeho manželka je Keňanka.

Velvyslanectví obou zemí již kontaktovala místní úřady a předpokládají, že všichni budou brzy propuštěni. Mluvčí opozičního Pomerančového demokratického hnutí (ODM) Salim Lone
prohlásil, že Holanďanka Fleur Van Disselová pracovala několik let na dokumentu o vůdci ODM Railovi Odingovi, který byl v televizi vysílán před volbami z 27. prosince. Nyní připravovala o Odingovi další dokument.

Do Nairobi přiletěly stovky zahraničních reportérů kvůli prezidentským volbám a další po nich, kdy se dosavadní prezident Mwai Kibaki prohlásil vítězem hlasování, jehož poctivost pozorovatelé zpochybňují. Následně vypukly nepokoje, které si vyžádaly stovky obětí na životech a na čtvrt milionu obyvatel vyhnaly z domovů.
ČTK