Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Novinka: osobní bankrot

Česko

Nový zákon beznadějně zadluženým zřejmě moc nepomůže

PRAHA Osobní bankrot měl pomoci lidem, kteří se propadli do neřešitelných dluhů. Paradoxně ale může situaci některých z nich ještě zhoršit.

Splatit třeba místo milionového dluhu jen tři sta tisíc korun zní lákavě. Právě to nabízí od včerejška dlužníkům v tísni osobní bankrot. Dlužník, kterému ho soud schválí, musí zaplatit aspoň třicet procent svých závazků. Pak bude „čistý“. Zákon o úpadku nabízí dvě možnosti. Buď prodej dlužníkova majetku, nebo závazek dlužníka žít pět let jen ze životního minima a veškeré zbylé peníze dávat věřitelům.

Banky normu, kterou sněmovna schválila už začátkem roku 2006, vesměs přivítaly. „Díky tomuto zákonu bude vymáhání pohledávek nebo jejich částí ze strany bank rychlejší a jistější,“ řekla tehdy například Simona Můčková z České spořitelny.

Lidé, kterým dluhy přerostly přes hlavu, dnes totiž často volí celkem úspěšnou strategii: Pracují načerno, exekutor jim pak nemá co zabavit. A zároveň vyrážejí klín klínem, starší úvěry splácí nově otevřenými. „Dlužník si žije - načerno - celkem slušně. A věřitel z toho nic nemá. Snažili jsme se, aby dlužníci tu šedou zónu opustili,“ říká jeden z tvůrců zákona Jaroslav Bureš, bývalý ministr spravedlnosti, dnes místopředseda Vrchního soudu v Praze.

S tím, že právě zadluženost je jeden z významných důvodů, proč někteří lidé pracují načerno, souhlasí i Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni, který se věnuje pracovnímu poradenství sociálně slabým lidem. Zda ale osobní bankrot skutečně pomůže těm, kdo se propadli do neřešitelných dluhů, jak zákonodárci slibovali, si zatím říci netroufá: „Je to nový prvek. Zatím se nedá odhadnout, jak se v praxi osvědčí.“

Experti jsou ale skeptičtí k vizi, že by osobní bankrot pomohl dlužníkům výrazně. Manažer jedné tuzemské banky, který si nepřál být jmenován, odhaduje, že splatit jen 30 procent dluhů se podaří nanejvýš polovině těch, kterým to soud povolí.

Pravidla jsou totiž skutečně tvrdá. Žít pět let z životního minima bude těžké (pro jednotlivce je to něco přes tři tisíce korun měsíčně, pro pětičlennou rodinu něco málo přes 11 tisíc korun).

Jakýkoliv černý přivýdělek je ale porušením pravidel. Kdo při něm bude přistižen, bude muset zaplatit vše. Ale stejně může dopadnout třeba i ten, komu domácí zvýší nájem a on podepíše novou smlouvu. Podle pravidel osobního bankrotu totiž nesmí nijak zvyšovat své závazky. Mezi zasvěcenými se vtipkuje: I ten, komu se narodí dítě, poruší pravidla. Absurdní? Stačí, aby se rozvedl, a soud mu uložil platit alimenty.

Všichni věřitelé společně Podle již citovaného zdroje nová pravidla dlužníkům v zoufalé situaci mohou ještě přitížit. To když vyjdou z bezpečí své „černé“ existence, a přesto budou muset platit dluhy celé. Věřitelé se tak o sobě navzájem dozvědí a budou postupovat koordinovaně:

„Když po vás jde jeden věřitel, ještě to můžete nějak ustát. Ale když jich po vás půjde pět, to už neustojíte. To je totální vyloučení do konce života. Co vyděláte, to vám seberou,“ řekl bankovní úředník.

Osobní bankrot může pomoci spíš lidem, kteří v zoufalé situaci nejsou. Daleko větší šanci na umazání 70 procent dluhu má ten, koho bude přítelkyně pět let živit, šatit a platit za něj nájem.

„Dlužník si žije -načerno - celkem slušně. Snažili jsme se, aby dlužníci šedou zónu opustili.“

Autor: