10. prosince 2008 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

24 HODIN V METROPOLI

IKEM oslavil 700.

transplantaci srdce

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pražské Krči včera oslavil 700. transplantaci srdce provedenou v tomto ústavu. Setkání se zúčastnilo téměř 200 bývalých pacientů, kteří v minulosti náročný lékařský zákrok podstoupili. „To by snad bylo i na zápis do Guinessovy knihy rekordů, tolik lidí s transplantovaným srdcem v jedné místnosti,“ glosoval na úvod setkání přednosta kardiocentra Jan Pirk.

Ke včerejšku lékaři v IKEMu transplantovali již 708 srdcí. Kromě Čechů a Slováků zde dostali nové srdce také lidé z Vietnamu a Malajsie. Z celkového počtu pacientů bylo 123 žen, pět lidí absolvovalo výměnu srdce dokonce dvakrát. Věk transplantovaných se pohybuje v rozmezí od pěti do více než sedmdesáti let. Průměrné stáří je však 45 až 65 let.

Voskovec a Werich budou mít reklamu

Praha 1 obnoví reklamu Jiřího Voskovce a Jana Wericha na fasádě domu ve Štěpánské ulici. Karikatura zpodobňující postavy Voskovce a Wericha měla lákat diváky do Osvobozeného divadla, které V+W založili. Fasáda by měla být opravena do 19. dubna 2009, tedy do dne výročí premiéry první hry obou umělců Vest pocket revue. Budovu ve Štěpánské ulici číslo 53 vlastní Praha 1. „Chceme tak jít příkladem ostatním vlastníkům, kteří o své nemovitosti řádně nepečují,“ uvedl radní Filip Dvořák. Autorem reklamy byl malíř a karikaturista Adolf Hoffmeister. V současné době jsou na omítce patrné pouze nepatrné zbytky.

Zahrada uspěla ve sporu kvůli skleníku

Pražská botanická zahrada při stavbě skleníku Fata Morgana neporušila autorské právo. Rozhodl o tom v pondělí pražský městský soud, o verdiktu včera informovala mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková. Zahradu podle mluvčí před více než třemi lety zažaloval architekt Zdeněk Deyl, podle něhož magistrát při stavbě nepostupoval podle schválené projektové dokumentace. Rozhodnutí soudu je nepravomocné.

O autorovi| LN využívají servis agentury ČTK