19. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Aféra Key Investments: Už nebudu mlčet, píše odsouzený finančník

Daniel Brzkovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Brzkovský. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Téměř rok čekal bývalý předseda představenstva společnosti Key Investments Daniel Brzkovský na vyhotovení rozsudku, který ho posílá na pět let za mříže. Když se 200stránkového dokumentu dočkal, rozhodl se otevřeně promluvit a pojmenovat řadu okolností případu, které se dosud nepodařilo objasnit. Jeho reakce, adresovaná minulý týden Vrchnímu soudu v Praze, může vést k dramatickému obratu v kauze.

Brzkovskému udělil v prosinci 2016 Městský soud v Praze zatím nepravomocný trest za podvody neprůhledné brokerské firmy. V té před lety nadobro zmizelo nejméně 873 milionů korun, které jejím prostřednictvím investovaly některé pražské městské části a další veřejné subjekty.

„Rozhodl jsem se, že se nenechám vláčet a zničit kvůli skutkům lumpů, kteří jsou v klidu a dobrovolně nic nepřiznají nebo nic nechtějí řešit, protože jsou bohatí a na svobodě,“ řekl Brzkovský LN. V sedmistránkové reakci pro soud, kterou mají LN k dispozici, píše: „Doposud nebyla nalezena ani hledána odpověď na otázku, kde jsou chybějící peníze, kdo skutečně rozhodoval ve firmě Key Investments a kdo byli skuteční rozhodující akcionáři.“ Za hlavního z nich označuje Vladimíra Kroužeckého a dodává, že podstatná část chybějících finančních prostředků je v držení tohoto podnikatele zejména ve formě zahraničních nemovitostí.

Zejména však Brzkovský označuje vysoce postavené politiky, kteří šli firmě na ruku. Přímo mezi akcionáře patřil podle odsouzeného manažera kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl, jenž vlastnil pětinu firmy. Dále popisuje případy údajně korupčního jednání politiků ODS, například exstarosty Prahy 6 a později ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Jiří Weigl zmíněné tvrzení odmítá. „Žádné takové informace nemám. Vše ostatní jsme si za léta vaší kampaně proti mé osobě dávno vysvětlili,“ reagoval na dotaz LN, které případ dlouhodobě sledují. Brzkovský ale sází na to, že pravda vyjde najevo nejen před odvolacím soudem, ale zejména v průběhu nového vyšetřování, které otevřeli detektivové z Hradce Králové.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz