23. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Antimonopolní úřad utíká od špatné známky v mezinárodním srovnání. Odmítl se ho účastnit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | foto: MAFRA

BRNO Devět let se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže účastnil mezinárodního srovnání antimonopolních úřadů. Z původně dobrého hodnocení před čtyřmi lety spadl až do nejhorší kategorie. Letos se špatnému výsledku vyhne.

„Český antimonopolní úřad se hodnocení odmítl účastnit,“ napsal LN Pallavi Guniganti, editor Global Competition Review, která žebříček sestavuje. Důvod? ÚOHS tvrdí, že mezinárodní žebříček nelze považovat za relevantní.

Mezinárodního hodnocení Global Competition Review (GCR) se letos účastnilo 38 zemí z celého světa. Přesně o jednu méně než loni. Byl to právě zástupce Česka – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) –, kdo ze žebříčku dobrovolně vypadl. „Český antimonopolní úřad se letos odmítl hodnocení účastnit,“ potvrdil LN Pallavi Guniganti, editor GCR.

Podle názoru úřadu totiž nelze mezinárodní žebříček považovat za relevantní. „Způsob hodnocení soutěžních úřadů považujeme za neobjektivní, neboť jsou v něm upřednostňovány subjektivní názory advokátů ovlivněné průběhem správních řízení, která u ÚOHS vedou,“ napsal LN Martin Švanda, mluvčí úřadu.

Data, ze kterých GCR hodnocení sestavuje, má více zdrojů. Od samotného úřadu společnost dostane detailní informace o jeho fungování. Například i průměrný věk zaměstnanců nebo výši platu samotné hlavy organizace. Úřad ale další spolupráci s GCR uťal.

Dalším zdrojem je zpětná vazba na fungování úřadů zvenčí. GCR osloví specialisty, kteří s úřadem přijdou do styku – právníky, ekonomy nebo novináře.

Závěrečná zpráva o fungování antimonopolních úřadů je pak uvozena slovním hodnocením, které obsahuje tyto osobní názory na fungování organizace.

Antimonopolní úřad zrušením své účasti podle Švandy reagoval i na osobně laděnou kritiku vůči některým vrcholným představitelům – v loňském roce se hodnocení opřelo do staronového šéfa úřadu Petra Rafaje. „Pozorovatelé uvnitř i vně soutěžního prostředí Rafajovi vyčítají jeho politickou minulost,“ uvádí hodnocení.

Rafaj je spjat s vládní ČSSD. Od roku 2009 oblékal Rafaj jako poslanec právě oranžový dres. Za jeho nominaci na post šéfa antimonopolního úřadu právě ČSSD lobbovala a také ji prosadila, aniž by Rafajův životopis dokládal, že má potřebnou erudici. Před dvěma lety se o jeho opětovné jmenování zasadil přímo premiér Bohuslav Sobotka. Právě Rafajovo znovuzvolení vyvolalo kritické hlasy i mezi respondenty, které GCR zpovídalo.

  • 2Diskuse