20. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Apetit kůrovce desetkrát vzrostl. Lesům škodí víc než imisní kalamita

Strom napadený kůrovcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strom napadený kůrovcem. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za čtyři roky se v Česku vytěžilo víc kůrovcového dříví než za posledních čtyřicet let minulého století. Kalamita v lesích přitom nekončí.

V sedmdesátých letech padlo v Krušných horách až sedmdesát procent lesů. Rozsáhlá bezlesí za sebou zanechala imisní kalamita, za kterou mohly především imise z českých a polských elektráren. A to nejenom v Krušných, ale i Jizerských a zčásti Orlických horách. Na sto tisíc hektarů lesa zmizelo.

„Už teď kůrovec imisní kalamitu přesahuje. Čísla přitom budou narůstat. Smrk nyní pokrývá na 1,3 milionu hektarů lesů v Česku. Z toho zhruba milion může být napaden a zlikvidován kůrovcem,“ říká ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. A přidává další čísla. Od roku 2015, tedy za čtyři roky, se v českých lesích vytěžilo na 25 milionů kubíků dřeva. Stejný objem padl kvůli kůrovci mezi lety 1963 a 2002, tedy během čtyřiceti let. Pro představu se odhadem kubík dřeva rovná jednomu stromu.

„Současná situace je skutečně nová. Domníváme se, že v lesích zůstává stát tři až pět milionů kubíků dřeva, které budou dalším zdrojem nákazy v letošním roce,“ dodává Šrámek. V současnosti je malým škůdcem, který páchá obrovské škody, podle Šrámka nejvíc ohrožen především Středočeský kraj, hlavně jeho jihozápadní část, jižní Čechy, Plzeňsko, ale i Českomoravská vrchovina. Přitom právě poslední jmenovaná platí za jakéhosi ukazatele zdraví lesů v Česku. Relativně ušetřen zatím zůstává Ústecký a Liberecký kraj, itady se ale podle Šrámka vyskytují kůrovcová ohniska a napadené, nedostatečně zpracované stromy.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.