5. června 2018 6:08 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Armádě hrozí částečné oslepnutí. Chybí i radary nutné k obraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Nové armádní radary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové armádní radary | foto: MO ČR

PRAHA Na uzavřeném jednání ve sněmovně se před měsícem sešla ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), její náměstek pro vyzbrojování Daniel Koštoval a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Společně měli poslancům z podvýboru pro akvizice osvětlit, jak daleko jsou strategické armádní zakázky.

Z přehledu, který pro poslance připravili a jež mají LN k dispozici, vyplývá, že hned u pěti tendrů za více než 14 miliard korun nastal či do konce roku může nastat zádrhel. Jde o vyprošťovací vozidla k pandurům, mobilní radiolokátory MADR, desítky obrněných vozidel pro české chemiky, velitelská vozidla i přenosný protiletadlový raketový komplet.

Bouřlivá atmosféra, která na jednání za zavřenými dveřmi zavládla, předznamenala, že z pěti problematických bodů stihli poslanci probrat jen první dva.

Armádní zakázky

Armádní zakázky

Až neuvěřitelně znějí důvody, proč se některé nákupy zasekly. U vyprošťovacích vozů, které měl dodat státní Vojenský technický ústav, se zjistilo, že pandury ani nezvednou. Jak upozornil deník Právo, kvůli tomu budou muset v létě odjet čeští vojáci na misi do Pobaltí bez potřebné techniky.

Ještě varovnější je však situace s radary. Podle expertů hrozí ztráta schopnosti monitorovat vzdušný prostor do tří kilometrů. Ačkoli už předloni ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického (ANO) avizovalo dodávku 16 mobilních stanic za 3,6 miliardy korun od firmy Elta Systems, dodnes nebyl kontrakt podepsán. Stropnického nástupkyně Karla Šlechtová kvůli zakázce podala podnět Vojenské policii. Chybí jí garance, že izraelskou technologii půjde propojit se systémy NATO. Otazníky má i ohledně prověrky subdodavatele. „Vzhledem k termínu dodání a stavu našich radarů je nutné rozhodnout s právní jistotou co nejdříve, obranyschopnost ČR je pro mě prioritou,“ uvedla v pondělí Šlechtová.

  • 5Diskuse
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz