2. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Asistentka exministra školství promluvila o šikaně. Zpověď podřízené Marcela Chládka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
Marcel Chládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marcel Chládek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pátý červen 2015 byl pro Marcela Chládka (ČSSD) posledním dnem v křesle ministra školství. Důvod odvolání? Nevhodné chování k podřízeným. LN byly od té doby dva roky v­ kontaktu s bývalou Chládkovou asistentkou, která tvrdí, že právě takové chování zažívala. O tom, co přesně se dělo pod vedením muže v tak prestižním politickém postavení, se rozhodla promluvit až nyní.

Ačkoli ve svém případě nehovoří o­ sexuálním obtěžování či násilí, inspirovala ji kampaň MeToo, jež na ně upozorňuje. „Mě naštěstí nic tak hrozného nepotkalo, ale traumatický zážitek si ze spolupráce s panem Chládkem i­ tak odnáším. Psychické násilí a šikana na pracoviště také nepatří,“ uvedla.

LN identitu ženy znají, respektují však její přání zůstat v anonymitě a nefotografovat se.

Vzpomíná například na ministrovy telefonáty o páteční noci a ­v­ neděli ráno. „Říkal, že mu lidé musí brát telefony a já s tím mám začít. Ozvala jsem se, že mi nepřijde normální, aby mi volal v pátek v noci a v neděli ráno. Jemu to prý přijde normální.“

Vypráví také, jak Chládek nadával zaměstnancům nevybíravými výrazy, ponižoval je a rád na ně křičel před dalšími svědky. Z­ kanceláří proto podle ní byl slyšet nejen křik, ale i pláč: „Sesypala jsem se a musela jsem se hodinu schovat na toaletě.“ Na ministerstvu vydržela jen zhruba měsíc a půl. Pak ze dne na den odešla.

Podle Jana Kulhánka z centra Psychoterapie Anděl prvky chování, jak je popsala asistentka, odpovídají bossingu: „Moc by měla sloužit k řízení zaměstnance, rozhodně ne k tomu, aby byl někdo ponižovaný.“

Marcel Chládek odmítá, že by se dopouštěl šikany podřízených: „Souhlasím s tím, že jsem byl přísný šéf. Odmítám, že by probíhal bossing. Je to pro mě uzavřená záležitost,“ řekl LN Chládek. Své chování by neměnil.

  • 26Diskuse
Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz