28. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Babišova vláda? Zbývá vyřešit souboj o ČEZ, komunisté mají podmínku

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal s Andrejem Babišem v Průhonicích u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal s Andrejem Babišem v Průhonicích u Prahy. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš nectí dohody, rozčilují se politici KSČM. V úterý se dokonce vypravili na Hrad, aby se svěřili prezidentu Miloši Zemanovi. Klíčový spor se rozhořel okolo obměny dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ, která se odehrála minulý pátek na valné hromadě.

Podle informací LN byli komunisté s Babišem dohodnutí, že v­ dozorčí radě firmy zasedne auditor Jan Vaněček. Od roku 2015 je předsedou výboru pro audit ČEZ. „Poslal na Úřad vlády životopis a­čestná prohlášení, ale v pátek v­noci dopadlo vše jinak,“ popsal LN dění před valnou hromadou informovaný byznysmen pod příslibem zachování anonymity.

Jenže právě během páteční noci Babiš získal v dozorčí radě, která mimo jiné jmenuje a odvolává generálního ředitele, většinu. A na favorita KSČM místo nezbylo.

Hlavní hráči nechtějí nic o pozadí mocenského souboje prozradit. Na otázky nereagoval Babiš ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Skoupý na slovo byl i samotný Vaněček. „Víte, co víte. Ale já to komentovat určitě nebudu,“ řekl LN Vaněček.

Jméno tohoto kandidáta na křeslo v dozorčí radě udržovali politici v tajnosti. Teprve ve středu LN zjistily, že jde právě o tohoto auditora, který vystudoval ČVUT a pražskou VŠE se specializací na účetnictví, podnikové finance a bankovnictví a­vlastní poradenskou firmu Pinn Partners.

Až po hlasování o důvěře

Předseda komunistů si dal záležet, aby dal Babišovi veřejně jasně najevo, že mu zkřížil plány. Může se to odrazit i na rozhodnutí KSČM o toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Právě o podporu komunistů se Babiš před hlasováním o důvěře, jež by se mělo odehrát 11. července, uchází.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz