17. prosince 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Bude více kriminality, bojí se Rakušané

ČESKÉ BUDĚJOVICE Zatímco většina Čechů rozšíření schengenského prostoru přivítá, na rakouské straně hranic žádné velké nadšení nepanuje.

V posledním průzkumu se 58%Rakušanů vyslovilo odmítavě ke zrušení hraničních kontrol s Českem a dalšími novými zeměmi EU. Tři čtvrtiny z nich jako důvod uvedly obavu ze zvýšení kriminality. V Rakousku vzbudil nedávno velký rozruch případ ukradeného traktoru, který „zmizel“ v Česku.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Právě proto si někteří Rakušané myslí, že bude-li český ministr vnitra Ivan Langer tento pátek na hranicích slavit vstup Česka do schengenského prostoru, měl by přijet traktorem. Myslí si to alespoň mnozí obyvatelé rakouského příhraničí. Pokud by se totiž české policii podařilo najít traktor, který neznámý zloděj letos v dubnu ukradl v noci v hornorakouském Afieslu a přejel s ním hranice do Čech, možná by tak alespoň trochu zmírnila obavy Rakušanů z toho, že už za pět dní zmizí mezi Českem a Rakouskem hraniční kontroly. Traktor Rakušanům nedává spát „Když už se ztrácejí i traktory, pak se obávám, že po úplném otevření hranic to s naším regionem půjde z kopce,“ domnívá se sedlák Hugo Anziger, který za nález svého ukradeného traktoru nabídl odměnu 80 000 korun. Přestože nabídku vyvěsil i na české straně, i po šesti měsících zůstává pátrání bez úspěchu. Traktor v Česku prostě zmizel. Případ ukradeného traktoru, o kterém široce referovala místní média, přitom jen přispěl ke strachu některých Rakušanů z rozšíření schengenského prostoru. „Jak je možné, že se v Česku ukradený traktor prostě propadne do země?“ ptá se Anziger stejně jako mnozí další sedláci z příhraničního kraje Mühlviertel. A co se teprve stane, až už na hranicích nebudou žádní policisté? Způsob krádeže traktoru přitom sám o sobě dokazuje, že ani hraniční kontroly podobným krádežím zabránit nedokážou. Pachatel s traktorem totiž přejel do Čech jen metr od hraničního přechodu Guglwald-Přední Výtoň, který je ale v noci uzavřený. Mnozí Rakušané se přesto domnívají, že bez hraničních kontrol bude kriminalita v příhraničí narůstat. Podobné obavy mají lidé i v Německu, kde u hranic s Českem údajně obyvatelé hromadně nakupují alarmy a další zabezpečovací techniku. Nebojí se ale jen Němci a Rakušané. „Já mám také trochu obavu z toho, že bez hranic se tady zvýší pohyb uprchlíků z takzvaných třetích zemí,“ říká starosta jihočeské Kaplice Ferdinand Jiskra.

MAREK KERLES

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!