Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bulhaři rozehráli partii o ČEZ. Do Prahy kvůli tomu míří vyjednávači

Česko

  6:00
PRAHA - Situaci, která se v balkánské zemi mění každým dnem, sleduje s napětím především veřejnost. Ve hře je dodávka elektřiny pro tři miliony obyvatel, k níž se má dostat neznámá a nejasně financovaná bulharská firma Inercom. "Je tu z toho strašný mumraj," hlásí bulharští novináři, kteří sledují, jak dění kolem české energetické skupiny ČEZ ovládlo jejich politickou scénu.

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) a bulharský premiér Bojko Borisov. foto: Reuters

Premiér Bojko Borisov pochopil, že situace se pro jeho vládu nevyvíjí dobře. Navrhl tedy, že stát vstoupí do vyjednávání o prodeji bulharské divize ČEZ a pokusí se distribuční síť od české energetické jedničky získat.

ČEZ v Bulharsku

Bulharská vláda chce kontrolu nad majetkem, který tam prodává ČEZ

Tím ale znejistěla i česká strana, protože není jasné, nakolik bude platit před týdnem podepsaná smlouva mezi vedením ČEZ a firmou Inercom. Pokud by se transakce za 8,5 miliardy korun zadrhla, ČEZ by v Bulharsku čekala nejistá budoucnost, v jejímž důsledku by tam mohla spadnout cena jeho majetku.

Záměr převzít nad bulharskou distribuční sítí kontrolu vyslovil ve čtvrtek premiér Borisov. Uvedl, že vláda v Sofii chce mít kontrolu nad majetkem, který má ČEZ prodat Inercomu. Důvodem je, aby obyvatelé měli jistotu, že strategicky důležitou energetickou soustavu nespravuje firma s nejistým personálním či finančním pozadím.

Podle informací LN se o záměru získat nad bulharskou sítí kontrolu (místo Inercomu) zmínil Borisov českému premiérovi v demisi Andreji Babišovi v rámci telefonátů (bylo jich až pět) ve středu večer. Babiš podle svých slov do vyjednávání nemíní zasahovat, jeho vláda by maximálně mohla pomoci zorganizovat jednání mezi ČEZ a Inercomem, potažmo bulharským kabinetem.

Bulharský ministr financí Vladislav Goranov ve čtvrtek informoval, že obchod nebude dokončen, dokud se vše nevyřeší. Inkriminované tiskové konference se účastnila i majitelka Inercomu Ginka Varbakovová, která je ochotna se státem vyjednávat.

„Pokud to uklidní konečné spotřebitele, ano, jsem ochotná souhlasit, aby se bulharský stát na smlouvě podílel, a jsem ochotna převést svůj kontrakt, pokud s tím prodejce bude souhlasit,“ pronesla podle zpravodajského serveru Novinite. Varbakovová kvůli tomu letí do Prahy, aby změnu situace projednala s vedením ČEZ.

Vedení tuzemského obra zatím nemá o vstupu bulharského státu do transakce podrobnější informace. Podle zástupců společnosti platí podepsaná smlouva s Inercomem, který již zaplatil bankovní záruku 5 milionů eur. Základní otázkou zůstává, proč situace dospěla až do takto kritické fáze. O majitelích Inercomu a způsobu financování nákladné operace věděly česká i bulharská strana několik týdnů – a přesto před podpisem kontraktu nezasáhly.