25. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Byty do 60 tisíc za metr? Nejsou. Nové razantně zdražují, za loňský rok téměř o pětinu

Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Praha Za čtyři miliony korun si v ­roce 2015 mohl kupující pořídit v Praze byt 2+kk a ještě mu zbylo na zařízení. Dnes mu stejná suma vystačí na 1+kk a na nábytek už nezbyde. Nové byty razantně zdražují, jen za loňský rok téměř o pětinu. Kupujících podstatně ubývá. A nejen v hlavním městě. Platí to i o regionech, přestože tam vyjde metr čtvereční na polovinu sumy, která se platí v ­Praze.

Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a­ Central Group bylo na konci loňska v Praze k mání 5400 nových bytů, což znamená téměř padesátiprocentní meziroční nárůst.

Optimismus zájemců ale není na místě. Z nabídky totiž téměř vymizely levnější byty. Naopak nejvíce jich je v kategorii nad 100 tisíc korun za metr čtvereční. Což je částka, která se před pár lety platila za opravdu luxusní bydlení.

Trigema exkluzivně poskytla LN údaje mapující cenové kategorie všech nových bytů, které byly na konci minulého roku v Praze na prodej. V cenové hladině 40 až 50 tisíc korun za metr měli potenciální kupující na výběr z pouhých třinácti bytů, dalších patnáct bytů bylo v hladině 50 až 60 tisíc korun za metr čtvereční.

„Byty v těchto cenových kategoriích tvořily pouze 0,5 procenta nabídky,“ upřesňuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Přitom ještě v roce 2015 tvořily byty do 60 tisíc korun za metr čtvereční polovinu nabídky, v roce 2016 pak necelou třetinu.

Najdete na Lidovky.cz