28. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Celebrity inspirují děti ke kouření. Náhražka cigarety se stala hitem sociální sítě

Simona Krainová s „cigaretou“ Iqos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simona Krainová s „cigaretou“ Iqos | foto: Instagram/Simona Krainová

PRAHA K dostání je bílá i maskáčová. Ladit může s hodinkami nebo autem. Řeč je o „cigaretě“ Iqos. Na rozdíl od té klasické se nezapaluje, tabák se v ní zahřívá. Proces probíhá v krabičce, která je k mání v pestré škále barev.

„Cigaretu“ podpořila v poslední době na sociální síti zhruba desítka známých osobností. „Zkouším Iqos, protože je to lepší volba,“ uvedla modelka Simona Krainová, jejíž profil sleduje 333 tisíc lidí. Heslem „lepší volba“ označil svou fotografii s cigaretou Iqos i internetový bavič Kazma.

Odborníky kampaň zneklidnila. Celebritám vyčítají, že z kouření těchto cigaret dělají trendovou záležitost. „Za poslední měsíce, i díky jejich propagaci přes mladé influencery na sociálních sítích, vzrostlo jejich užívání u dětí, což mne velmi znepokojuje,“ řekla LN šéfka vládního protidrogového odboru Jarmila Vedralová.

„Rozhodl jsem se plně (skoro) elektrifikovat. Sebe, i Haralda. To je ten sivý...

„Rozhodl jsem se plně (skoro) elektrifikovat. Sebe, i Haralda. To je ten sivý frajer za mnou. Ve všech směrech lépe!“

Podle výrobce těchto tabákových produktů – společnosti Philip Morris – se od července 2017 do letošního dubna prodalo v Česku přes 100 tisíc kusů zmíněné novinky. „Výrobek je určen pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret,“ upozorňuje Tomáš Korkoš, člen představenstva společnosti Philip Morris ČR. Laboratorní testy podle něj ukazují, že Iqos produkuje až o 95 procent méně škodlivin.

Lékaři některé výhody nezpochybňují, ale upozorňují, že produkt pořád obsahuje nikotin, který se přirovnává k tvrdé droze. „Výrobky jako nahřívaný tabák mohou vést ke vzniku závislosti na nikotinu či ji udržovat,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz