25. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Čelíme tlaku podsvětí, říká šéf elitních detektivů Mazánek v rozhovoru pro LN

Nový šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek. | foto: ČTK

PRAHA Naposledy vzbudili detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) mediální zájem před třemi týdny. A to když rozjeli operaci Stoka, při níž provedli domovní prohlídky u řady podnikatelů a politiků.

Velký rozhovor s Jiřím Mazánkem najdete v pondělních Lidových novinách

V jejich zájmu se ocitli i vlivný šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek, ředitel antimonopolního úřadu Petr Rafaj či šéf firmy Kapsch Karel Feix. V druhé větvi případu byl zatčen a obviněn starosta městské části Brno-střed z ANO Jiří Švachula či brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani.

Jakmile se na veřejnosti objevily detaily případu, začali kriminalisté čelit nařčením z úniků informací. Podle šéfa NCOZ Jiřího Mazánka je to ale nesmysl.

„Ještě před realizací jsme sledovali mediální prostor, kam informace mohou jít. Sledovali jsme ho i v průběhu samotné realizace. Ačkoli se tedy hovoří o únicích, jednoznačně mohu říci, že jsme nezaznamenali žádný únik informací od policie, dozorových státních zástupců ani od soudců, kteří konali v přípravném řízení, a to po dobu dvou let skrytého prověřování,“ uvedl Mazánek s­tím, že na kauze pracovalo poslední měsíce 20 detektivů.

Šéf NCOZ však připustil, že se do centrály, které velí od loňského srpna, snaží prorůst mafie. „Nemůžeme říci, že by v rámci takovýchto kauz nedocházelo k pokusům o ovlivnění ze strany zločineckých struktur. Je logické, že se zajímají, na čem pracuje NCOZ,“ dodal Mazánek, jehož lidé potírají vše od obchodu s lidmi až po korupci a závažnou hospodářskou kriminalitu.

Své zkušenosti s mafií má například Mazánkův náměstek Richard Ohnoutka. „Organizační článek policie, který převzal do řízení, byl zasažen únikem informací. Únikem informací byl zasažen i organizační článek NCOZ. Čelil tomu ovšem výborným způsobem,“ dává Mazánek svého podřízeného za vzor. Podrobnosti ovšem odmítl sdělit s tím, že jde o­živé kauzy.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz