Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Celou noc sledovali, jak jim oheň ničí obchody

PRAHA Čtyřicetiletý Wu Ruizhen z Číny prohlíží trosky svého obchodu. Je nešťastný a unavený. „Byl jsem tu celou noc, pozoroval jsem ten oheň,“ říká obchodník.

Obrovský požár tržnice SAPA v pražské Libuši podle svědků vypukl ve čtvrtek po půlnoci v hale hned vedle Wu Ruizhenova obchodu s čínským nábytkem. „Nevím, co mi shořelo. Nikdo nemůže dovnitř, a tak nevíme, jestli se vůbec něco zachránilo,“ krčí rameny.

Oheň zcela zničil střední část haly, kde se propadla střecha. Poškozená je i východní část objektu. S požárem bojovalo 420 hasičů devatenáct hodin. Do akce byl také nasazen vrtulník, který shazoval na oheň vodu.

Wu Ruizhen pozoruje vyhořelou halu přes plot. „Možná se tam podíváme v pondělí, možná můj luxusní nábytek zůstal, měl jsem v obchodě protipožární systém,“ doufá Wu Ruizhen, který si nedávno otevřel druhý obchod na Opatově. „Před týdnem jsem zboží převezl sem,“ povzdychne si.

Pokračování na straně 4

Požár ve vietnamské tržnici Sapa v Praze dohořel po čtyřiceti hodinách. Majitelé zatím jen odhadují škody

Dokončení ze strany 1

V pátek odpoledne je u jinak rušné tržnice napjaté ticho. Obchodníci se přišli podívat na zkázu.

„Pro mě je to především lidská tragédie, která podle mého odhadu zasáhla na šest set podnikatelů,“ tvrdí Marcel Winter, předseda Českovietnamské společnosti, který s vietnamskými obchodníky přímo na místě hovořil.

Hasiči za plotem zatím dál pokračují v práci. Prolévají budovu vodou. „To už jsou jen preventivní zásahy. Tam, kde zůstaly stropy, prší z nich, všude je po kolena vody,“ popisuje situaci mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. V areálu pracuje asi třicet hasičů.

Odpoledne se z budov už nekouří. „Už tam není nikde ani plamínek ve velikosti svíčky,“ dodal. Je po požáru.

„Řada mužů plakala,“ popisuje atmosféru v komunitě Winter. Vietnamští obchodníci očekávají na Vánoce největší zisky. „Zadlužili se u přátel i v bankách a všechen majetek vložili do zboží. Požárem tak přišli o všechno,“ dodal Winter.

Kolem tržnice proudí skupinky tichých, unavených lidí. Druhý den emoce vystřídalo zdlouhavé čekání. „Už se potřebuji podívat dovnitř, tohle je šílené, nevím, co mám čekat,“ říká zoufale vietnamský obchodník.

Mezi samotnými Vietnamci se hovoří o tom, že příčinou požáru mohlo být i úmyslné založení. „Takové spekulace se také vynořily, mohlo by jít o mstu za nějaký dluh. Já si myslím, že šlo na devadesát procent o technickou závadu,“ doplnil Winter s tím, že odhaduje celkovou škodu na padesát až sto milionů korun.

Příčina požáru zatím známa není. „Šetření potrvá minimálně měsíc, a teď není čas na relevantní informace, první odhady mohou být nejdříve v pondělí,“ řekl Pernica. Kriminalisté pak budou moci na místě vyšetřovat asi nejdříve v sobotu. „Dokud místo neohledáme, tak tam obyvatele nepustíme,“ zdůraznila mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Rozsáhlý požár vypukl v tržnici Sapa ve čtvrtek krátce po půlnoci. Hořet začal sklad textilu a obuvi a silný zápach byl cítit ve velké části Prahy. Jelikož se nedařilo oheň uhasit, byl do akce nasazen i vrtulník, který shazoval vodu. Vrtulník nikdy v Praze při požáru nasazen nebyl. S ohněm bojovalo 420 hasičů, což je více než při nedávném požáru Průmyslového paláce v Praze. Hasiči akci řadí k největším v historii země.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.