22. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Cena nafty se utrhla ze řetězu, je dražší až o dvě koruny než benzin

Čerpací stanice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. | foto: Shutterstock

PRAHA Tankovat naftu se po letech, kdy byla proti benzinu cenově výhodnější, stále méně vyplácí. U řady pump je v současné době diesel dražší o korunu na litr, leckde až od dvě. Nejde rozhodně o náhodný výkyv.

Pohonné hmoty v Česku, stejně jako v celé Evropě, zlevňují, ale benzin vlivem slábnoucí zimní poptávky mnohem rychleji než (hlavně kamiony) stále žádaná nafta. Výhodu levnějšího paliva ztratila po necelých čtyřech letech. Také předtím sice platilo, že diesel v zimě vyšplhal nad cenu benzinu, jenže rozdíl nebyl tak výrazný.

„Pamatuju naftu dražší zhruba o korunu. Ale aby byla dražší o dvě koruny, to si skutečně nevybavuju,“ říká Petr Ondra, spolumajitel společnosti Tank Ono, jejich 41 pump po Česku aktuálně prodává litr nafty za 31,9 koruny a litr benzinu o dvě koruny levněji.

Platí ovšem, že například v Praze nebo na dálnici D1 se zatím ceny benzinu a nafty příliš neliší. Tomu odpovídá i průměrná cena u tuzemských pump: 33,69 koruny za litr nafty a 33,45 koruny za stejný objem Naturalu 95. Podle lidí z branže proto není jisté, zda se situace odrazí i v menším zájmu o koupi dieselovýgh vozů.

Důvodů k vyšší ceně nafty je víc. Nejen nižší zimní poptávka po benzinu, ale mimo jiné i vyšší náklady na výrobu zimní, případně arktické nafty.