31. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ceny cibule, brambor či zelí letí strmě vzhůru, meziročně i o víc než sto procent. Nejen kvůli suchu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Růst cen je podle údajů Českého statistického úřadu patrný hlavně u zeleniny. Například za bílé hlávkové zelí v dubnu lidé platili 28,8 koruny, což je ve srovnání se stejným obdobím loňska nárůst o­ 17 korun, tedy o 140 procent.

Strmě, o více než sto procent, stoupla i cena cibule. Kilogram stál v dubnu 26,8 koruny, tedy o ­13 korun meziročně více. Zdražení se nevyhnulo ani bramborám, za něž dnes lidé platí v průměru 23,6 koruny, což představuje nárůst o 64 procent neboli takřka o deset korun na kilogram.

Menší zdražení pak postihlo pečivo, jehož ceny v obchodech stouply meziročně o necelých 14 procent. Ekonomové soudí, že domácnosti čeká ve zbytku roku další zvyšování cen potravin. Po prázdninách má být dokonce rychlejší než nyní, a to v závislosti na ­letošní úrodě.

„Ceny potravin v dalších měsících dále porostou. Druhá polovina roku může zdražování kvůli některým položkám ještě zrychlit,“ řekl LN Petr Dufek, ekonom ČSOB. V českých obchodech však během prvních tří měsíců letošního roku nezdražovala jen zelenina. Nepříliš dramaticky tak rostla například cena některých druhů mas; nejvíc poskočilo mleté, když zdražilo o necelá čtyři procenta.

O­ bezmála desetinu víc nyní stojí konzumní chléb, za nějž se platí v průměru 26,51 koruny. Právě ceny pečiva mají přitom podle odhadů letos růst rychleji než dosud. Podle ekonoma Petra Dufka z ­ČSOB je totiž už nyní cítit tlak na růst cen obilí, který se časem projeví i v pekárnách a nakonec na pultech obchodů s­ potravinami.

Důvodem, proč vlastně loňská úroda zeleniny zdražuje, však není jen dlouhodobý nedostatek srážek. Podle zemědělského analytika Petra Havla potraviny zdražuje i rostoucí cena práce, energií a pohonných hmot.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.