21. prosince 2017 5:52 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ceny elektrické energie letí vzhůru. Až o deset procent

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pět let byli Češi zvyklí na to, že ceny elektrické energie klesaly. Od příštího roku je tomu konec. Naopak růst nákladů může být citelný. I těm domácnostem, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu a ­mají průměrnou roční spotřebu 2200 kilowatthodin (kWh), mohou meziročně vzrůst náklady na elektřinu o více než 300 korun za rok, ale v některých případech klidně až o 1000 korun.

Část zdražení připadá na vrub rozhodnutí státu, který určuje cenu za přenos a distribuci energií a příspěvek na obnovitelné zdroje. To je ale jen jedna ze složek konečné ceny. Některým domácnostem se však účty zvednou výrazněji. Záleží na dodavatelích. Ti totiž budou zvyšovat ceny samotné elektřiny.

Dotkne se to hlavně spotřebitelů, kteří budou příští rok podepisovat nové smlouvy.

Tyto údaje vyplynuly z nezávislé kalkulačky, kterou spravuje strážce trhu s energiemi Energetický regulační úřad (ERÚ). Data úřadu poskytli sami dodavatelé.

Tisícový rozdíl

„Zatímco někteří dodavatelé zvyšují neregulovanou složku ceny, tedy tu, kterou má obchodník plně ve své moci, o víc než deset procent, jiní ceny zachovali. Zvlášť pokud máte vyšší spotřebu, elektřinou například topíte, rozdíly mezi jednotlivými dodavateli a produkty mohou v ročním úhrnu dělat tisíce,“ říká Vladimír Vlk, radní ERÚ resortu elektroenergetiky a kontroly.

Například Pražská energetika zdraží meziročně novým klientům elektřinu o více než 479 korun za rok. Z toho asi 162 korun připadá na rozhodnutí samotné společnosti. „Zachování letošní nižší ceny se od počátku příštího roku týká 99 procent našich odběratelů. Noví již dostanou cenu, která vychází z aktuální ceny elektřiny na trhu,“ říká mluvčí společnosti Petr Holubec.

Zároveň přitom zdraží i plyn. Domácnosti, které více využívají tento zdroj, podle odhadu ERÚ při spotřebě 18 900 kWh zaplatí příští rok za tuto komoditu přibližně o 585 korun více než letos.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!