22. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Češi k moři odletí, pomohli i šejkové. Kvůli boeingům se nejspíš změní odlety na dovolenou desetitisícům lidí

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | foto: Travel Service

Praha Na palubě strojů společnosti Smartwings vyráží na leteckou dovolenou většina Čechů. Kvůli problémům s uzemněnými boeingy jí vypadla třetina flotily, s níž počítala na léto, přesto se firmě podařilo drtivou většinu míst pro cesty k ­moři českým klientům zajistit.

Opatření byla mimořádná, zasáhla pravidelné linky. „Kapacity letů z Paříže jsme museli krátit o­ 66 procent, Tel-Aviv a ­Lyon dokonce o sto procent,“ říká v rozhovoru pro sobotní LN předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

K ideálu má ale současná situace daleko. Podle odhadů cestovních kanceláří odletí na zájezd v ­jiný čas – a v krajním případě i­ v­ jiný den – na 80 tisíc Čechů. Šimáně připouští, že změny odletů se mají dotknout zhruba 1380 ­letů, které zajišťuje jeho firma.

Právě jí se vyřazení Boeingů 737 MAX kvůli vadě softwaru dotklo citelně – sedm strojů stojí na Ruzyni, dalších devět měla od výrobce dostat do konce června. Letos už se s jejich návratem na nebe nepočítá.

Léto je však dopravce nucen zvládnout ve stavu nouze. I­ přes „kouzla“ v letových řádech musela firma, která je léta klíčovým partnerem českých cestovek, část spojů přepustit jiným.

„Například do Spojených arabských emirátů létají naši klienti letos se společností Emirates. Jde o ­čtyři lety týdně po celou sezonu,“ líčí mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk s odkazem na leteckého obra vlastněného bohatými arabskými šejky. A zdůrazňuje, že pro všechny last minute zájezdy už má Fischer několik týdnů zajištěná letadla.

Pobytů na poslední chvíli je letos kvůli krizi s chybějícími letadly v nabídce méně. „Ve skutečnosti ale problém zahýbal s­ trhem méně, než se čekalo. Díky úsilí aerolinek (hlavně Smartwings) a­ cestovních kanceláří se podařilo vytvořit náhradní letový řád a ­zajistit co nejmenší negativní dopad,“ dodává Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!