22. prosince 2017 6:15 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Češi na Vánoce vyhodí tuny potravin. Na člověka připadne kilogram masa

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čtvrt metráku potravin vyhodí za rok do koše každý obyvatel Česka. Z toho i kilogram masa, což znamená za celou republiku například pět milionů zbytečně poražených dvoukilových kuřat. Tato průměrná čísla zásadně ovlivňuje právě závěr roku. Vánoce jsou obdobím největšího plýtvání.

Lidé mají víc peněz, rostou mzdy, obchodníci se předhánějí v akčních slevách a Češi opět nakoupí mnohem víc než ve skutečnosti spotřebují. V popelnicích našich domácností končí za celý rok přes 254 tisíc tun jídla a z toho velká část právě o Vánocích.

„Prosinec a jeho závěr jsou pro nás nejnáročnější období. Pracujeme prakticky ve všech skladech 12 hodin denně,“ komentuje situaci předsedkyně Potravinové banky Prahy a Středočeského kraje Věra Doušová.

Potravinové banky zásobují především obchodníci potravinami, které z nejrůznějších důvodů nemohou prodat. V prosinci jim zbývá více zboží, což svědčí i o větším odbytu. Jejich postřehy napovídají, že odhady extrémně vysokého objemu produkce, dovozu a nakupování potravin ve vánočním období platí. „Ruku v ruce s tím jde ovšem i větší plýtvání ze strany domácností,“ připomíná Doušová.

„To obrovské plýtvání způsobuje především tlak řetězců na co nejnižší cenu. Lidé při vidině nízké ceny kupují takové výrobky a v takovém množství, které ani nejsou schopni zkonzumovat dřív, než se zkazí,“ říká zástupce sdružení Z farmy domů Martin Prokop.

Jak nedávno upozornili zástupci sdružení s odkazem na nejnovější šetření CVVM, skončí u nás ročně v odpadcích skoro 830 tisíc tun potravin, což je 6,5 procenta celkové produkce. Z vyhozeného množství sice připadá největší část na výrobu – producenti hned zpočátku likvidují například zeleninu nestandardních tvarů. Nicméně skoro třetina, zmíněných 254 tisíc tun, připadá na domácnosti. Nejvíc vyhazujeme pečivo, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky. A pak i to maso.

Petr Miroslav

Najdete na Lidovky.cz