30. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Život na deseti metrech. Tak bydlí miliony Čechů v přelidněných bytech

panelák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy panelák - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Jednolůžková postel zabere téměř dva metry čtvereční plochy. Pět takových lůžek vedle sebe pomyslně představuje životní prostor pětiny Čechů. „Zhruba 20 procent běžné populace, tedy 16 procent domácností, žije v přelidněných bytech,“ stojí ve zprávě o rodině, kterou se bude zabývat vláda.

A domácnost je přelidněná, pokud je velikost obytné plochy nižší než deset metrů čtverečních na osobu. Podle statistického úřadu EU (Eurostat) má mít domácnost pro dospělý pár alespoň jednu místnost, jednu místnost pro každou osobu nad 18 let a jednu místnost pro dvě osoby mladší.

Miliony obyvatel Česka žijí nekomfortně i proto, že nestojí o nájemní bydlení. Kvůli vysokým cenám bytů si přitom větší vlastní bydlení nemohou dovolit.

Za vstupními dveřmi tak o sebe zakopává až třetina domácností, ve kterých žijí děti. A ještě jedno číslo: v prostorově nevyhovujících podmínkách žije každý druhý samoživitel.

Nekomfortní bydlení je dlouhodobým trápením české společnosti. Před deseti lety činil podíl osob v přelidněných bytech dokonce 33 procent.

„Je historickou skutečností, že během socialistické éry se stavěly byty malé,“ napsala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Tuzemsko je na tom z těchto zemí ještě dobře. Srovnání vévodí Rumunsko, kde se v domácnostech tísní každý druhý.

Podle Martina Luxe ze Sociologického ústavu Akademie věd nejde ale takto univerzálně státy porovnávat, protože každý má své standardy bydlení. Údaj Eurostatu proto označuje za zavádějící. „Je z něj patrné, že žijeme v menších bytech než Francouzi nebo Němci, ale také máme menší průměrné mzdy,“ sdělil LN Lux.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz