3. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Jak propustné jsou české hranice v případě krize? Jako ‚cedník‘, ukázal policejní test

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Policie v uplynulých dvou letech zkoušela, jak by obstála, pokud by v důsledku nenadálé krize či bezpečnostní potřeby musela zavést kontroly na hranicích. Podle materiálu, který minulý týden schválila vláda a LN jej mají k dispozici, by si na jedenácti hraničních přechodech strážci zákona ani nezatelefonovali. Nepokrývá je signál operátorů ani speciální resortní síť Pegas. A to není zdaleka vše.

Podle nejčernějšího scénáře by policii chybělo 3780 lidí. „Ochranu vnitřní hranice na všech úsecích zároveň není za stávající situace možné zajistit. Policie může najednou poskytnout 4189 policistů ze 7969 potřebných,“ konstatuje se v materiálu, který předložil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V ­urgentních případech se policie neobejde bez pomoci dalších stovek vojáků a příslušníků Celní správy.

Přestože počet uprchlíků, kteří využívají Česko jako tranzitní zemi, loni výrazně poklesl, policejní analytici varují před náhlým obratem. „Nelegální migrace prochází živelným vývojem a v budoucnu nelze vyloučit změnu některé z migračních­ tras způsobem, který situaci v České republice ovlivní mnohem více než doposud,“ uvádí materiál.

Zlepšit situaci mají také investice do termokamer, terénních vozů či mobilního osvětlení. I ­ v­ tom směru je vybavení nedostatečné. Náklady odhaduje vládní materiál na 351 milionů korun.

Mezi nedostatky patří i absence mobilních operačních středisek krajských policejních ředitelství, ubytovacích kapacit pro povolané síly či vhodných ploch pro vybudování odbavovacích stanovišť.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz