19. listopadu 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Česko tlačí na ruskou ambasádu v Praze: Omezte autoflotilu

Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij s prezidentem Milošem Zemanem,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij s prezidentem Milošem Zemanem,... | foto: ČTK

PRAHA Na první pohled by se mohlo zdát, že diplomatické vztahy Prahy s Moskvou jsou určovány zásadními geopolitickými tématy – ať už jde o sankce vůči Rusku, vyhošťování agentů, nebo budoucnost jaderné energetiky.

Ve skutečnosti je však pro obě země nejfrekventovanějším tématem současnosti vozový park ruské ambasády. Vysoký počet státních poznávacích značek, které používají ruští diplomaté, je trnem v oku českého ministerstva zahraničních věcí.

Pod diplomatickým krytím se podle informací LN aktuálně nachází 71 vozů. Auta v tomto režimu nemůže policie bez souhlasu diplomatů prohledávat. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet rád omezil na pouhou polovinu. Přitom tvrdí, že nejde o politický spor.

„Jde o určitou technickou otázku, která nemá politické souvislosti. Jednáme otom s ruskou stranou již nějakou dobu a budeme vjednáních na technicko-administrativní úrovni pokračovat,“ napsala LN mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ani Rusové otevřeně nepřipouštějí, že jde o vážný spor. „V souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů,“ reagovala na dotazy ruská ambasáda. Jenže diplomaté, s nimiž LN hovořily, mají za to, že ruská flotila v Česku je zcela neadekvátní ve srovnání s diplomatickým autoparkem podobně velkých zemí.

„V podstatě to vychází na dva vozy na jednoho diplomata. Američané mají přitom asi polovinu toho, co Rusové. Není tajemstvím, že tu měla KGB před rokem 1989 centrálu pro střední Evropu. Zájem o nás nikdy neztratili,“ říká vysoce postavený český diplomat.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky