20. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Český sport ovlivňují asijské gangy. Sázkařská mafie manipuluje i amatérské soutěže

Florbal - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Florbal - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Byla neděle poledne a v hlavní kanceláři České florbalové unie zazvonil telefon. Obsah sdělení sportovní funkcionáře šokoval. Sázkařská kancelář Fortuna je informovala o podezřele vysokých sázkách na prohru favorita v odpoledním zápase florbalového utkání mezi pražským SSK Future a Libercem.

Z účelově založených sázkařských kont někdo na zápas vsadil na několika tiketech přes půl milionu korun, což byla asi pětkrát větší suma peněz, než bylo běžné. Kurz na výhru Liberce přitom byl 2,68:1. Uklidnění a zažehnání skandálu mohla přinést výhra favorita, ale nestalo se. Hosté ze severu Čech na půdě tabulkově lépe postaveného SSK Future skutečně vyhráli překvapivě vysoko 7:3. Podvodníci si ovšem tehdy v roce 2011 výhru neodnesli. Sázková kancelář ji totiž nevyplatila.

Kauza přitom dokládá nejméně jeden z nových trendů nezákonného ovlivňování sportovních výsledků. Sázkařská chobotnice se nezaměřuje jen na fotbal a hokej, ale i na méně divácky a mediálně sledované sporty, jako jsou třeba futsal nebo stolní tenis. Ovlivňují se i poloamatérské, amatérské a juniorské soutěže.

Manipuluje se i s počty rohů

Pachatelé se zaměřují na hráče, kteří sami navzdory zákazu sázejí, nebo na ty, kteří mají větší potřebu peněz, zejména mladíky a sportovní veterány.

Manipuluje se s výsledky, ale i s počty kopnutých rohů nebo s udělenými žlutými kartami. A hlavně: organizátory podvodů jsou asijské gangy. Nové zločinecké trendy popisuje vládní studie zaměřená na korupci v tuzemském sportovním prostředí, kterou připravila ministerstva vnitra, financí a školství a kterou mají LN k dispozici.

Proč výsledky českých zápasů ovlivňují hlavně asijské gangy, objasňuje bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký: „V celé Evropě, když budete chtít sázet, musíte být registrovaným hráčem. Z výher se odvádějí daně a prostředí může stát snadno monitorovat. Když chcete sázet v Asii, stačí vám nějaká přezdívka, k ní anonymně přiřadíte určitou sumu peněz a s nimi sázíte. Případnou výhru vám převedou i na bankovní konto zřízené v nějaké třetí zemi. Takže daňové ani policejní orgány se k těmto informacím nemohou dostat.“

Pavel Bartošek

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz