18. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Čínská inventura začíná. Na Hradě má delegace uklidnit rozbouřenou situaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Čínská inventura začíná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská inventura začíná. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA  Představit se a uklidnit rozbouřenou situaci okolo investic v Česku. To je hlavní cíl prestižní byznysové delegace z Číny, která se ve středu sejde s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). V následujících dnech pak i s manažery firem, do nichž v uplynulých letech vložila peníze skupina CEFC.

Její investice v Česku fakticky přebírá čínský státní konglomerát CITIC. Právě jeho vrcholní manažeři – v čele s šéfem představenstva Čchang Čen mingem – tvoří zmíněnou delegaci, které čeští politici přikládají velkou váhu.

Zatímco v poslední době musela za prezidentem Zemanem většina návštěv jezdit na zámek v Lánech, Číňany přijme na Pražském hradě. „Tématem jednání bude investiční aktivita v České republice,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

O schůzku požádali šéfové kolosu CITIC také premiéra v demisi. „Cílem je představit se jako nový investor v Česku,“ sdělil Andrej Babiš (ANO). K setkáním na takto vysoké úrovni dochází navzdory tomu, že CITIC ještě podíl v CEFC Europe, jejíž mateřská společnost se v Číně v posledních měsících dostala do problémů, oficiálně nepřevzala. Podle dobře informovaného zdroje LN jde hlavně o symbolickou návštěvu, během níž dojde i na byznysové schůzky. „Nedá se ale očekávat uzavření nějakých zásadních dohod,“ uvedl zdroj.

Vládou kontrolovaná společnost CITIC je největší čínskou investiční korporací. O tom, že získá téměř poloviční podíl v CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík, se v Česku psalo bezmála jako o hotové věci. K uzavření obchodu ale zatím nedošlo. Podle informací LN jde o proces, který potrvá ještě řadu měsíců. Přitom první zprávy o jednáních mezi manažery CEFC a CITIC se objevily poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce Miloše Zemana Jie Ťien minga. V Číně jej vyšetřují pro podezření z porušení zákona a podle CEFC odejde z jejího vedení i akcionářské struktury.

Jaroslav Tvrdík na SMS dotazy týkající se návštěvy ze společnosti CITIC do uzávěrky LN nereagoval.

  • 2Diskuse