6. dubna 2010 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Definitivní konec divadelního knihkupectví

Vyrozumění

Divadelní knihkupectví Prospero v Praze 1. dubna definitivně zmizelo v propadlišti dějin. Předtím se jeho torzo, nebo, chcete-li, jakási nepovedená varianta v péči Kosmasu, nějakou dobu zmítalo v agonii. Nic nefungovalo, jak mělo, stížnosti se množily. Jenže nadávat na obchodní firmu Kosmas a způsob, jakým se předtím fungujícího knihkupeckého stánku zmocnila, je poněkud zavádějící a svým způsobem nespravedlivé, protože celý ten průšvih s koncem jediné divadelně specializované prodejny v Praze a pravděpodobně i v republice padá na hlavu Divadelního ústavu, který měl původní Prospero ve své péči. Knihy, které DÚ vydává, se napříště budou prodávat ve vyhrazeném koutě jeho vstupní recepce. Skutečně velkorysé řešení.

Když se krámek otevíral, byla to velká sláva, konečně bylo vše o divadle na jednom pultě, od knih přes časopisy až po hry a DVD. Uživatel šel na jistotu, a když zrovna neměli, tak rádi objednali. A věděli, oč jde, jelikož sami byli odborníci. Prospero totiž existovalo jako jedno z oddělení DÚ a neprodávalo jen tiskoviny ústavní, ale i jiných nakladatelství a zprostředkovávalo i akviziční servis v oblasti zahraniční literatury. Jednoznačně plnilo veřejnou službu v rámci své specializace.

Divadelní ústav prostě své knihkupectví odstřihl a uplatnil ekonomické hledisko. Prospero přestalo být jeho součástí, pak zmizely i podnikatelské úlevy, které mu poskytoval, až došlo k likvidaci.

Knihkupectví se ujal již zmíněný Kosmas, po němž sotva šlo žádat altruistický přístup. DÚ prostě nebyl ochoten pro tuto službu nastavit podmínky a výsledky tohoto postoje se dostavily. A je to tím trapnější, že prodejna podle českého vzoru nadále funguje při Divadelném ústavu v Bratislavě.

Od té doby, co se pražskému DÚ přikleplo, že je též Institutem umění, mám často dojem, že smyslem jeho činnosti je všechno možné, jen ne péče o divadlo. Nezbývá než doufat, že uprázdněný prostor nebude pronajat mafii prodejců falešných Fabergého vajíček, ale vrátí se aspoň knihovně DÚ.

JANA MACHALICKÁ

Najdete na Lidovky.cz