18. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Děkanova vnučka měla protekci. U přijímaček na medicínu předběhla lepší uchazeče

Ostravská univerzita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravská univerzita. | foto: Wikimedia/Hons084

Ostrava Sedmého srpna 2017 se v Ostravě k přijímačkám dostavilo 902 adeptů, kteří chtěli jednou obléci bílý lékařský plášť. Testy z fyziky, chemie a biologie jich ten den zvládlo 432 z nich, zbylým zájemcům se nepodařilo získat dostatečný počet bodů. Mezi nimi byla i vnučka tamního děkana Arnošta Martínka.

Nejhůře se cítila při fyzice, kdy zcela vybouchla. Ani jinde neexcelovala. Její skóre – 42 bodů z 90 možných. To o tři body nestačilo k úspěšnému složení testu. V pořadí studentů skončila na sdíleném 663. až 681. místě. Přesto podala odvolání a fakulta, kterou v té době opět vedl její dědeček, ji přijala do prvního ročníku.

Problém je, že spolu s ní podalo odvolání 118 zájemců, kteří u přijímaček prokázali lepší předpoklady pro studium medicíny než ona, ale fakulta jejich odvolání zamítla. Vyplývá to z dokumentu s kompletními výsledky přijímacího řízení, do něhož mohly LN nahlédnout.

Děkan žádost o vysvětlení odmítl s tím, že únik dat prošetřuje policie. „Vzhledem k tomu, že jsme v této věci podali trestní oznámení na neznámého pachatele, se k tomu nemohu vyjadřovat,“ uvedl pouze. Ani dotyčná studentka na e-mailový dotaz neodpověděla. LN však hovořily s její matkou, která pracuje ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Uvedené okolnosti jejího přijetí ke studiu ani rodinnou vazbu nepopřela. „Je mi jedno, o co vám vlastně jde. Nevím ale, proč by tím měla trpět moje dcera, když o tom nic neví,“ uvedla.

Rektor Jan Lata poslal kvůli přijímačkám na fakultu kontrolu. Potvrdila to, o čem LN už informovaly: přijímali se i studenti, kteří nevyhověli u testů. Celkem jich bylo přes třicet. Lata považuje tuto praxi za nepřijatelnou, odmítl však, že by šlo o nepotismus. „Silně se ohrazuji proti mediální interpretaci této situace jako protekčního systému,“ uvedl.

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz