13. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Do Číny letěl Kellner i šéf policie. Zemana doprovází početná delegace

Prezident Miloš Zeman právě dorazil do Číny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman právě dorazil do Číny. | foto: ČTK

PRAHA/PEKING Prezidenta Miloše Zemana doprovází do Číny početná delegace podnikatelů, poradců i vysokých státních úředníků. Na seznamu, který mají LN k dispozici, jsou jak jména očekávaná, tak i poměrně překvapivá.

Dle předpokladů se účastní nejbohatší Čech Petr Kellner a miliardář Jiří Šmejc, jejichž Home Credit má na miliardovém trhu dlouhodobé obchodní zájmy.

Na výpravu ale „dohlíží“ i policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle mluvčí policejního prezidia Ivety Martínkové bude „poskytovat podporu v případě otázek, které mají bezpečnostní charakter.“

Překvapením je i exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, uvedený jako poradce prezidenta. Ve skupině nechybí ani „čínské spojky“ a bývalí ministři Jan Kohout a Jaroslav Tvrdík.

Stejně samozřejmí účastníci jsou dvojice prezidentových blízkých mužů poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář.

Český prezident Miloš Zeman a jeho protějšek Si Ťin-pching.
Prezidentská delegace před odletem do Číny.

Z vlády nakonec do vládního speciálu nasedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a stále ještě novopečený ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Ekonomickou diplomacii pak namísto ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který nakonec zůstal v Praze, zastupuje jeho náměstek Martin Tlapa. S ním pak šéf agentury CzechInvest Karel Kučera. Na místě je i řada úředníků z dalších resortů a samozřejmě diplomatů.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz