12. května 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Do „šíleného“ tendru mluví hlavně ODS

Už zítra před Radu České televize předstoupí uchazeči o místo šéfa ČT. Je ale možné, že se celá volba ředitele zruší.

PRAHA Kdo bude šéfem veřejnoprávní televize příštích šest let?

Jasněji má být po zítřejší schůzi Rady České televize. Ta si na středu naplánovala vybrat z devatenácti kandidátů pětici nejvhodnějších. Z nich by pak měla zvolit nového generálního ředitele.

Před radu, která rozhodne, přitom předstoupí i sedm manažerů, kteří mají zkušenost s řízením veřejnoprávní či soukromé stanice.

Jsou mezi nimi někdejší prozatímní ředitel ČT z let 2002 a 2003 Petr Klimeš či bývalá programová ředitelka Primy Jana Kasalová. Klimeš se hlásí s projektem Nové ČT, chce výrazně zamíchat programem na všech kanálech. I Kasalová chce hýbat s programem a také šetřit.

Oba znovu narazí na toho, kdo je před šesti lety porazil. nynějšího ředitele ČT Jiřího Janečka. Ten chce v křesle vydržet dalších šest let. Radní ho znají a řada z nich s ním souzní. Před nadcházející volbou vypočítal své dosavadní úspěchy, slíbil zlepšit program a do roku 2015 ušetřit přes 4,5 miliardy korun.

„To jsem ještě nezažil“ Tendr na šéfa neprobíhá standardně. Například kandidátské projekty unikly ještě před veřejným projednáním na web. Dal je tam syn radního Radka Mezuláníka. Tvrdil, že je nezískal od otce, předseda Rady ČT Jiří Baumruk je ale přesvědčen, že od nikoho jiného je mít nemůže: „Jestliže v pondělí visely oskenované na webu, je to jednoduché. Pan Mezuláník byl u pátečního otvírání obálek, nechal si udělat kopie. Buď je synovi dal, nebo mu je syn vytáhl z kapsy.“

Šéf Janeček o svých plánech, třeba hlubší regionalizaci zpravodajství, mluvil v rámci půhodinového interview na ČT 24. Protežování jednoho kandidáta kritizuje jeden z Janečkových soupeřů Radomír Pekárek. Prý to je, jako by před volbami dostala v ČT prostor jen jedna strana. „Byla by to úžasná příležitost pro všechny ostatní kandidáty, kdyby i oni mohli na ČT 24 takto vystoupit,“ podotkl Pekárek.

„Co se teď několik měsíců děje, je něco šíleného, to jsem v žádném výběrovém řízení, ani na osobu, ani na služby, nezažil v žádné své funkci. Bavit se tu o rovnosti je směšné,“ reagoval šéf rady Baumruk.

Doběhne vůbec volba?

Hlavní otázkou přitom je, zda vůbec započaté výběrové řízení doběhne do konce. „Šíří se hlasy, že možná volba nebude, protože na to ODS tlačí, aby nebyla, mají nějakého svého kandidáta,“ řekl LN šéf poslanecké mediální komise Vítězslav Jandák (ČSSD). Podle časopisu Týden přitom exministr vnitra Ivan Langer nedávno Janečkovi sdělil, že v ODS ztratil podporu. První místopředseda ODS David Vodrážka sice poté na Frekvenci 1 řekl „mou podporu rozhodně Jiří Janeček neztratil“, spokojená s dosavadní linií ale není ani ČSSD, konkrétně poslanec Jandák: „Sociální demokracie je v daném politickém klimatu určena k tomu, aby byla pohlavkována. Jestli tam bude Petr nebo Pavel, vždycky ji bude pohlavkovat, pan Janeček ji velmi pohlavkoval, pohlavkovali ji jiní a budou ji pohlavkovat. To je trend, ze kterého musíme vyrůst.“

V ideálním případě by měl nový ředitel nastoupit po 16. červenci, kdy končí mandát Jiřího Janečka.