19. února 2011 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Doktoři budou do zahraničí odcházet i nadále

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dohoda lékařských odborů se státem na zvýšení platů v nemocnicích může sice zbrzdit, ale nikoliv zastavit narůstající množství odchodů českých lékařů do zahraničí. Shodují se na tom jak zástupci České lékařské komory (ČLK), tak podobných zahraničních organizací. Mzda, zvýšená o 5000 až 8000 korun, totiž stále ani zdaleka nedosahuje úrovně v sousedním Německu či Rakousku. Rakušané a Němci se zase potýkají s tím, že jejich lékaři odcházejí za ještě lepšími podmínkami do Švýcarska nebo do Velké Británie.

„Já osobně doufám, že dohoda se státem odchody českých lékařů do zahraničí alespoň zbrzdí,“ řekl LN prezident ČLK Milan Kubek. Od roku 2000 podle něj každoročně odešlo z republiky za prací do zahraničí kolem 300 českých lékařů, loni ale jejich počet stoupl více než dvojnásobně. „A jen letos v lednu máme nahlášeno 134 takových odchodů,“ tvrdí Koubek. Polovinu odcházejících přitom podle něj tvoří lékaři ve věku 30 až 40 let, tedy většinou kvalifikovaní specialisté.

Ještě s mnohem větším problémem se ve stejné oblasti paradoxně potýká i sousední „bohaté“ Rakousko. V roce 2009 odešlo ze země 1759 rakouských lékařů, většinou do Německa, kde nástupní plat lékaře v nemocnici nesmí být nižší než 3800 eur hrubého. V Německu ale Rakušané jen zčásti nahrazují odcházející německé kolegy, migrující za ještě lepšími podmínkami zejména do Švýcarska.

„V tuto chvíli z Německa více lékařů odchází než tam naopak přichází,“ řekl LN vedoucí manažer nemocničních lékařů „Marburger Bund“ Armin Ehl.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.