13. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Drahé byty ženou lidi z velkých měst. Cenově přijatelné došly

Bydlení. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Cenově přijatelné byty v největších českých městech došly. Ty, které jsou momentálně k mání, jsou už pro nižší a střední příjmové skupiny nedostupné. V Praze se platí za metr čtvereční nového bytu průměrně 72 tisíc korun s DPH, v Brně 60 tisíc. A ceny nadále rostou. Jen za loňský rok o pětinu v Praze a o 12 procent v Brně.

Úplnou změnu poměrů prožívá především hlavní město. Nejlevnější byty, kde metr čtvereční stál kolem 45 tisíc korun, již v nabídce prakticky nejsou.

Nad 60 tisíc korun za metr čtvereční už dnes prodejci nabízejí asi osmdesát procent všech prodávaných bytů. Před rokem to bylo zhruba 40 procent. „Pro střední třídu je v celé Praze dostupných jen asi 700 bytů a to je zcela nedostatečné,“ tvrdí mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková.

Obdobný trend jako v Praze a jejím okolí lze vysledovat i v dalších velkých městech. „Pokles výstavby a s tím spojený nárůst cen nemovitostí se stává celorepublikovým problémem,“ upozorňuje David Jirušek, mluvčí developerské společnosti Finep.

Alternativou pro řadu zájemců o nové bydlení se stávají obce v okolí Prahy či Brna. Jenže na tento trend zase není připravena zejména dopravní infrastruktura. Developeři přesto již zareagovali a nabídku bytů v okolí velkých měst rozšiřují.

„Vyšší stavební aktivita je patrná v řadě menších obcí v suburbánním pásmu měst, například v Brandýse nad Labem, Nehvizdech, Jesenici u Prahy, Říčanech, Hostivicích, Slavkově u Brna, Šlapanicích či v Moravanech,“ uvádí Jiří Pácal v publikaci Trend Report 2017, která mapuje český trh s nemovitostmi.

V porovnání s městy je rozdíl cen stále markantní. „Vidíme, že ceny nového bydlení ve středních Čechách jsou mnohdy na dvou třetinách toho, co je obvyklé v hlavním městě. Navíc zásoba bytů zde v čase posiluje. Očekáváme, že navzdory potížím s parkováním v Praze počet těch, kteří se rozhodnou bydlet v okolí hlavního města, spíše poroste,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz