20. února 2018 6:02 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Dva tisíce dětí ročně v Česku nedokončí základní školu

Škola (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„Můj syn propadl v šesté třídě a potíže se známkami má i teď v osmé,“ posteskla si věcně matka na sociální síti. Dodala, že její potomek nejspíše nedokončí základní školu. Je to dnes vůbec možné? Je.

Pokud žák opakuje ročník, může teoreticky skončit v osmé třídě. Splnil devět let povinné školní docházky, ale základní školu nedokončil. „Známe i případy, kdy žák propadl v první a šesté třídě, skončil tedy školu v sedmičce,“ řekla LN Zuzana Ramajzlová z organizace Člověk v tísni.

Trendu si všimlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Materiál, jenž se týká strategie zaměstnávání do roku 2020, uvádí, že „narůstá podíl osob, které nedosáhly ani základního vzdělání. Jedná se o výrazně regionální problém na severozápadě republiky, v Karlovarském a Ústeckém kraji,“ píše se v dokumentu.

Koncem roku 2017 žádalo o práci přes 11 tisíc osob bez dokončené základní školy. „Každý rok ale navíc před devátou třídou odchází ze školy až dva tisíce žáků,“ varuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Na tuto skutečnost upozorňují i vládní organizace.

Tento handicap omezuje mladé lidi pracovně a ohrožuje je existenčně. „Nezaměstnanost se kombinuje s nízkým vzděláním, nedostatečnou finanční gramotností, minimální praxí, problematickým rodinným zázemím, potížemi s bydlením nebo dluhy,“ vypočítává Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Jde hlavně o děti ze sociálně vyloučených lokalit na severu Čech. Tento problém „je u sociálně vyloučených dětí přibližně třináctkrát častější, než je celostátní průměr“, řekla LN mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Většina z nich se už do vzdělávacího systému nevrátí, ačkoli existuje možnost si vzdělání doplnit.

Přitom pokud dítě propadá kvůli časté absenci a nemá doma vhodné prostředí k učení, riskují rodiče až pět let vězení.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky