Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ministryně Šlechtová utrácela za VIP salonek při cestách po Evropě. Babiš ji kritizuje

Česko

  5:00aktualizováno  14:41
PRAHA - Politici z hnutí ANO rádi říkají, jak chtějí zefektivnit fungování státu. Tvrdí, že jsou jiní než tradiční politické strany. V případě ministryně obrany Karly Šlechtové to zřejmě neplatí.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ještě jako šéfka ministerstva pro místní rozvoj (MMR) často létala na služební cesty do zahraničí. Na tom by nebylo nic divného. Využívala ale přitom služeb VIP salonku Letiště Václava Havla v Praze. Za nemalé státní peníze. Ostře to kontrastuje s tím, jak si podobných služeb dopřávali Šlechtové předchůdci. Například Kamil Jankovský (Věci veřejné, poté LIDEM) salonek podle svých slov navštívil jednou či dvakrát. Věra Jourová (ANO) si nevzpomíná, že by ve VIP salonku kdy byla. „Ani nevím, jak to tam vypadá,“ napsala LN.

Ministryně Šlechtová vyfotila svého psa na hrobu neznámého vojína. Později se omluvila

Kompletní přehled cest, při nichž Šlechtová využila exkluzivní servis pražského letiště za peníze státu, získaly LN na základě dotazů podle zákona o svobodném přístupu k informacím. V letech 2014 až 2017 šlo o 26 případů, za které muselo MMR zaplatit 310 249 korun. Kompletní VIP odbavení jednoho cestujícího vyjde na 4400 korun. Šlechtová většinou necestovala sama. Tak například při cestě do Indonésie v roce 2016 na zasedání OSN ji ve VIP salonku doprovázeli čtyři lidé. Faktura pro stát zněla na 19 300 korun.

Jak VIP služba vypadá? Personál vám odbaví zavazadla, vyřídí letenky. Čekání na let si užijete s all inclusive občerstvením, místo je vyhrazeno pouze pro vás. A limuzínou vás odvezou až k letadlu.

„Salonek umožňuje zrychlené odbavení. Jeho využitím jsem tedy šetřila drahý čas lidí a statisíce jsem ušetřila i tím, že jsem nelétala byznys třídou. Úspory vzniklé tímto výběrem převyšují náklady na VIP salonek, nemluvě o bezpečnostních výhodách, které poskytuje,“ hájí se Šlechtová.

Pronajmout si VIP salonek mělo podle exministra Jankovského, který resort řídil v letech 2010 až 2013, smysl před lety. „Když jela delegace do Číny a odlétalo se v noci, tak se jelo přes salonek. Myslím si, že to bylo v pořádku. Do Bruselu jsem ale takto nikdy neletěl,“ řekl LN Jankovský. Podle něj je praktické, pokud ministr může se svými spolupracovníky v klidu před dlouhým letem probrat některé záležitosti, které s návštěvou v cizině souvisejí. Po příletu do cílové destinace totiž zpravidla ihned startuje oficiální program a na poradu nezbývá čas.

Bez VIP ani ránu

Ministryně Šlechtová ovšem využila exkluzivní servis Letiště Václava Havla i během cest na kratší vzdálenosti po Evropě. Konkrétně do Bruselu letěla přes VIP salonek osmkrát. Státní pokladnu to vyšlo na 84 tisíc korun.

Využívání VIP salonku podle ministerských úředníků ovšem přináší řadu výhod. „Ministerstvo využívá salonku v případech, kdy není možné být na letišti v požadovaný čas dvě hodiny před odletem (nedovoluje to program ministryně), je potřeba zajistit jednání nebo přípravu před zahraniční pracovní cestou nebo to nedovoluje bezpečnostní situace,“ napsala LN Romana Voříšková z MMR.

Redakci zajímalo, zda ve všech 26 případech platil některých z uvedených důvodů. „Z vašeho dotazu cítím skryté mínění, že nejvíce by se ušetřilo, kdybychom nikam nejezdili a seděli doma. Od nás se ale očekává práce, ode mne například v té době zajišťování stovek miliard dotací z Bruselu,“ napsala LN Šlechtová.

Na první pohled by se mohlo zdát, že s nástupem do funkce ministryně obrany loni v prosinci se Šlechtové návyky změnily. „Paní ministryně Šlechtová při svých cestách do zahraničí služeb VIP salonku na Letišti Václava Havla nevyužila ani jednou,“ napsal LN Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Pravdou ovšem je, že ministři obrany podobně jako šéfové české diplomacie a premiér využívají pro zahraniční cesty vojenské letiště v pražských Kbelích, kam se veřejnost prakticky nedostane. Létají totiž vládním speciálem.

Exministr zahraničí a vládní kolega Šlechtové Lubomír Zaorálek (ČSSD) VIP salonkem na Letišti Václava Havla prošel pouze třikrát. „Ve všech případech se jednalo o pracovní cestu s delegací včetně členů ochranky (na rozdíl od většiny jiných ministrů je chráněnou osobou) na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Celkové náklady na využití služeb VIP salonku činily 31 720 Kč,“ napsala LN Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí.

Tolik peněz. To ne

„Na začátku jsem to využíval. Když jsem ale přišel na to, kolik za to platíme, tak jsem toho nechal,“ přiznal v rozhovoru s LN Karel Schwarzenberg (TOP 09), další bývalý ministr zahraničí.

Obzvlášť pikantně působí skutečnost, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš coby ministr financí letěl přes VIP servis jen jednou. „Využil této služby jedenkrát, a to z důvodu naléhavé časové potřeby,“ uvedl pro LN Michal Žurovec, vedoucí oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

V úterý Babiš na dotazy LN ohledně cestovních nákladů své ministryně neodpověděl. Uvnitř ANO se spekuluje, že Šlechtovou nemusí. Politické zastání má však ministryně v demisi na Hradě.

Babiš ve středu novinářům řekl, že má „jinou DNA“, protože „pracoval na svém“. Pokud jsou podle něj uvedené informace pravdivé, považuje to za plýtvání. „Máme jít příkladem, nemáme plýtvat penězi daňových poplatníků. Máme zůstat při zemi a myslet na to, že nás platí daňoví poplatníci,“ řekl. Dodal, že se snaží apelovat na ministry, aby šetřili.

Autor: