9. listopadu 2018 6:02 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Epidemie cukrovky trápí milion Čechů, léčí se už každý třetí senior

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Paní Ludmilu potkala po padesátce série závažných zdravotních potíží: nejprve karcinom pravého prsu, pak silný infarkt a do třetice – cukrovka. „Hladiny cukru v krvi jsem měla najednou tak vysoké, že jsem si musela začít píchat inzulin,“ říká pacientka.

Lidí, kteří jako ona bojují s diabetem, neustále přibývá, odborníci už hovoří dokonce o epidemii. Potvrzují to i vůbec první data z nově vytvořeného Národního diabetologického registru. Plyne z nich, že počet diabetiků v Česku letos překoná hranici jednoho milionu. Nemocí fakticky trpí každý desátý Čech.

Až dosud přesná čísla o nemoci, která se ve starověku poznávala podle sladké moči, nikdo neznal. „Ještě před rokem jsme odhadovali data z papírových výkazů, nyní máme velmi přesně změřeno, kolik osob s diabetem u nás žije, kde se léčí a v jakém zdravotnickém zařízení se o ně starají,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek při představení prvních výstupů z registru.

Druhů cukrovky je několik, v 90 procentech jde o diabetes druhého typu, který souvisí s vyšším věkem a špatnou životosprávou. Průměrný věk pacienta s cukrovkou se proto pohybuje mezi 65 a 70 roky. V tomto věku už chorobou trpí každý třetí senior.

Nemoc sice nelze vyléčit, ale pokud pacienti užívají léky, mají ve věku 60 až 65 let stejnou naději na dožití jako lidé bez diabetu. „Podmínkou ovšem je, aby pacient spolupracoval,“ zdůraznil profesor Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace ČR. Průzkum firmy QuintilesIMS však ukázal, že 36 procent Čechů léčbu nedodržuje.

Najdete na Lidovky.cz