5. listopadu 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Exhejtman nedbal výzev ministerstva. Hašek odmítá vrátit diplomatický pas

Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Jedenáctkrát Michal Hašek v televizi popřel, že by se po volbách v roce 2013 vypravil za prezidentem do Lán, i když opak byl pravdou. Podobně neoblomně si někdejší druhý muž ČSSD a nyní představitel vnitrostranické odbojné platformy počínal, když po něm ministerstvo zahraničí chtělo, aby vrátil diplomatický pas.

Hašek byl držitelem prestižního dokladu s černým přebalem z pozice jihomoravského hejtmana. Tím není od roku 2016, a jak LN zjistily, celé dva roky Hašek odolává žádostem ministerstva, aby doklad odevzdal.

Černínský palác vyzval sociálnědemokratického politika k vrácení v uplynulých čtyřiadvaceti měsících celkem pětkrát. Bývalý hejtman tak ale podle resortu neučinil.

Ministerstvu došla trpělivost a před pár týdny zakročilo tvrději. „Diplomatický pas mu byl vydán 10. listopadu 2009 s platností na deset let. Ministerstvo Michala Haška opakovaně vyzvalo k vrácení pasu. Nakonec jsme pas nechali zablokovat,“ sdělila LN mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Na opakované dotazy, proč pas neodevzdal a zda a k jakým cestám mimo republiku dokument využíval, Hašek do uzávěrky listu neodpověděl.

Diplomatický doklad slouží třeba k hladšímu odbavení na letištích, ale jeho hlavní devíza spočívá v prestiži, svému držiteli dodává společenskou hodnotu, zvláště při obchodních jednáních. Důraz na statusové symboly nejsou u Haška novinkou – před čtyřmi lety jej třeba MF DNES nachytala, jak jezdí v autě s výstražnými modrými majáky, na které mají nárok jenom záchranáři.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Holcman Kdo lže, ten... 14:24 10.11.2018
V. Kolman Kdo jednou lhal - vždycky lže! 9:25 10.11.2018
P. Suchánek Vám to taky zůstalo, to je fakt. 13:01 10.11.2018
M. Pechar Máte důkaz, anebo sám lžete? 2:21 12.11.2018

Najdete na Lidovky.cz