12. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Fakulta Univerzity Karlovy šetří další plagiátorství. Podezřelý je významný antropolog Soukup

Kulturní antropolog Václav Soukup. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulturní antropolog Václav Soukup. | foto: Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha

Praha Neuplynul ani měsíc od verdiktu etické komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), že profesor historie a zároveň prorektor školy Martin Kovář získal tituly docenta a profesora na základě opsaných prací, a příslušná komise musí řešit tři nové podněty. Jeden se týká další Kovářovy práce, druhý disertace nejmenovaného historika a třetí pak významného akademika, kulturního antropologa Václava Soukupa.

Docent Soukup (61) patří k předním autoritám oboru. Jeho knížka Dějiny sociální a kulturní antropologie (1994) byla ve své době ojedinělým přehledem celého odvětví, navíc atraktivního západního střihu. Soukupovy Dějiny antropologie (2004) byly téhož roku oceněny Cenou rektora Univerzity Karlovy jako nejlepší publikace v oblasti společenských věd. Patří k propagátorům konceptu kulturologie – vědy o kultuře.

Děkan FF UK Michal Pullmann LN potvrdil, že etická komise se podnětem týkajícím se Václava Soukupa skutečně zabývá.

Antropolog Soukup je mimo jiné autorem tisícistránkové práce Prehistorie rodu Homo (2015). V poslední době se ve spolupráci s Barborou Půtovou věnuje tématu pravěkého umění anebo studiím umění v Beninu. Kromě FF UK působil i jako rektor soukromé Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

FF UK nechce sdělit podrobnosti, čeho přesně se podnět týká. Sám Soukup nařčení odmítá: „Nepřipouštím si a ani si nejsem vědom jakéhokoliv pochybení ve své vědecké, publikační a pedagogické práci,“ napsal LN. V kuloárech se mluví o tom, že se možná dopouštěl i takzvaného autoplagiátorství: jeden článek publikoval ve dvou různých časopisech s různými názvy a pozměněným úvodem.

Jeho nadřízený, ředitel Ústavu etnologie FF UK Marek Jakoubek, se o případu dozvěděl až z dotazu LN. Podle něj je s jakýmikoli kroky nutno počkat na závěry šetření komise, podezření však bere „velmi vážně“. „Potvrdí-li se to, nebude pro něj (Soukupa – pozn. red.) v Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy místo,“ říká docent Jakoubek.

Rozhovor s děkanem FF UK Michalem Pullmannem čtěte v úterním vydání LN.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky