22. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

FBI tlačí na Prahu: Vydejte nám ruského hackera, který uloupil desítky milionů dat

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA S počítači nemá nic společného, tvrdí jeho advokáti. Američtí vyšetřovatelé však údajného moskevského hackera Jevgenije Nikulina, který od loňského října čeká v pankrácké věznici na verdikt soudu, zda bude vydán do USA, či do Ruska, vykreslují v jiném světle. Jako zloducha, který na internetu uloupil desítky milionů osobních dat uživatelů sociálních sítí a svoji techniku přitom konzultoval se špičkami mezi kyberzločinci.

LN exkluzivně získaly svědectví Jeffreyho Millera, zvláštního agenta FBI, který popisuje, jak se federálním vyšetřovatelům podařilo Nikulinovu ilegální činnost vypátrat. O vydání devětadvacetiletého muže usiluje také ­Moskva – ta kvůli krádeži 3450 dolarů prostřednictvím systému Webmoney. Rozhodnout by měl Městský soud v Praze 30. května.

Neoprávněný přístup

Chinabi01, dex.07 anebo Zhenya. Právě pod těmito přezdívkami vystupoval podle FBI Nikulin na internetu. Jeho první velkou akcí, kterou se americkým agentům podařilo zmapovat, bylo nabourání se do vnitřního systému sociální sítě LinkedIn. Jako úlovek si odnesl osobní data uživatelů populární stránky, jejímž prostřednictvím se propojují profesionálové z nejrůznějších oborů.

Ještě loni společnost odhadovala, že má přes 400 milionů aktivních zákaznických účtů, z toho asi 130 milionů v USA.

Vyšetřování odstartovalo oznámením ze 6. června 2012. Společnost LinkedIn se obrátila na FBI s ­tím, že na ruské webové stránce Insidepro.com koluje seznam 6,5­ milionu zakódovaných hesel jejích uživatelů. Včetně výzvy, aby návštěvníci fóra pomohli s rozšifrováním hesel.

Následovalo nepříjemné zjištění – hacker vnikl do počítače jednoho z vývojářů LinkedInu.

„V ­rozhovoru s FBI inženýr potvrdil, že není zodpovědný za přihlašování z ruských IP adres. Dále někdo využil inženýrovo přihlášení do virtuální soukromé sítě a získal tak neoprávněný přístup do databáze LinkedIn,“ stojí v sedmnáctistránkovém dokumentu, který poslala FBI českým soudům a jehož překlad LN získaly.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz