Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Finta na Zemana? Místo mistra tovaryš, novým šéfem diplomacie má být Petříček

Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček | foto: ČTK

PRAHA Na první pohled by se mohlo zdát, že rébus na téma, kdo bude šéfem české diplomacie, je vyřešen. Prezident odmítl jmenovat ministrem zahraničních věcí Miroslava Pocheho, a tak ČSSD po třech měsících našla náhradu – Tomáše Petříčka (36).

Mladý politik je ovšem Pocheho dlouholetým spolupracovníkem, podle informací LN platí za jeho „učedníka“. Není proto jasné, zda Hrad tentokrát ustoupí.

Otázku LN na toto téma ponechal mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček bez odpovědi. Známé je pouze to, že Zeman bude o nominaci hovořit s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Ten nového kandidáta akceptuje.

„Mají spolu naplánováno pravidelné setkání, které se uskuteční ve večerních hodinách 2. října na zámku v Lánech. Bude příležitost pečlivě a v klidu všechny záležitosti probrat,“ řekl Ovčáček. Ještě před tímto jednáním se chce s oběma politiky sejít Petříček. „Budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě,“ řekl. Více se nyní nechce vyjadřovat.

Zatímco šéf ČSSD Jan Hamáček je přesvědčen, že Petříček funkci zvládne, opozice jeho nominaci kritizuje. Například Pirátům vadí hlavně jeho těsné propojení s vlivným europoslancem. „Stáhli brigádníka Pocheho a nasazují jakousi jeho light verzi,“ řekl poslanec Jan Lipavský.

V kuloárech bývá Petříček nálepkován jako „malý Poche“. Jeho politický učitel to odmítá. „Vzhledem k tomu, že má téměř dva metry, tak určitě ne,“ řekl LN Poche.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...