24. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hlavně v práci nevyhořet, řeší mladí. Mileniálové jsou méně loajální a rádi cestují

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha „Buď hlavně rád, že máš práci,“ slýchávají nezřídka od rodičů dnešní třicátníci. Jenže generaci mileniálů, jak se říká narozeným mezi lety 1982 a 1996, jen tento fakt nestačí.

Od zaměstnání nečekají jen výplatu, stravenky a týden dovolené navíc. „Jde o generaci, která chce hlavně tvořit, pracovat na zajímavých projektech. Nejde jim o kariéru, nebaží po funkci,“ říká odbornice na HR Lenka Vokáčová ze společnosti ManpowerGroup. Mileniálové si podle ní chtějí práci užít z pragmatického důvodu – vědí, že budou pracovat hodně dlouho. Polovina z nich očekává, že i po 65. roce života. Důležité pro ně tedy je v práci nevyhořet.

Firmy nemohou pocity třicátníků ignorovat, upozorňují sociologové a ekonomové: už v příštím roce bude totiž zhruba každý druhý zaměstnanec spadat do této věkové kategorie.

Pracovní nabídku třicátníci analyzují z čím dál více pohledů. „Peníze jsou pro ně samozřejmě pořád nejdůležitější, ale jdou také po pozitivní pracovní kultuře,“ vysvětluje Ondřej Čapka, konzultant v oblasti řízení lidských zdrojů.

Ale pozor. Třicátníci jsou méně loajální a rychle ztrácejí elán. Pokud se dostanou do tohoto bodu, dají si klidně delší pracovní pauzu. Rádi totiž cestují.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz