6. prosince 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hra o vládu teprve začíná. Jak vypadají čtyři scénáře pro Babiše

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V jednu hodinu odpoledne bude mít Česko nového premiéra Andreje Babiše, předsedu ANO. Zatím bez ministrů a bez pravomocí. Letošní povolební uspořádávání se ovšem odehrává tak trochu mimo zaběhaná pravidla. Obvyklé je, že jmenovaný premiér už ví, s kým složí koalici a že mu to stačí na sněmovní většinu. Pak začíná s jednáním o jménech ministrů. Babiš na to šel obráceně. Má všechny adepty na resorty, ale nestojí za ním dostatečný počet členů dolní parlamentní komory.

S hledáním podpory pro svůj kabinet nezačne Babiš ani po dnešním jmenování. Počká, až Miloš Zeman jmenuje i čtrnáct členů jeho vládního týmu, to bude 13. prosince. Pak odletí na dvoudenní evropský summit do Bruselu, o víkendu si odpočine a teprve od pondělí 18. prosince se začne scházet se šéfy ostatních sněmovních stran. Tvrdí, že je chce přesvědčovat eklektickým programovým prohlášením, v němž by měl každý najít nějaké své priority. „Povede se to? Jasně že se o to pokusím a udělám všechno, co je v mých silách,“ sdělil Babiš na svém facebookovém profilu. Otevírají se čtyři varianty, podle nichž může povolební klinč pokračovat.

J. Čížek 20:54 6.12.2017
Y. Yoan Fetsyshkanyn 12:34 6.12.2017
David.79 Kdo chvíli stál, už stojí opodál:-) 11:56 6.12.2017

Najdete na Lidovky.cz